Для наведення ладу на Донбасі Порошенку потрібно ввести на цій території пряме президентське правління. Воно має бути запроваджене на перехідний період.
Це дало б жителям Донбасу відповідь на питання: хто в їх місті, районі, області є сьогодні владою. Зараз вони перебувають в такій ситуації, коли є місцеві ради, міські голови, за яких вони колись голосували. Поряд - так звані народні мера, які постійно міняються. Є голови районних та обласних держадміністрацій. Але їх авторитет зведений до нуля. Місцеве населення не довіряє центральній владі. І її нинішніх представників на місцях вважає сатрапами, яких нав'язали з Києва. Що стосується влади, яку мешканці Донбасу обирали самі, то вони заплутались і не розуміють хто з них хто: адже в деяких населених пунктах по кілька мерів – одні самозванці, інші не зовсім адекватні.
Тому потрібно в короткий перехідний період запровадити на Донбасі пряме президентське правління. Де б усі ті, хто раніше обиралися, а також ті, хто призначалися за поданням Кабміну, були призначені особисто президентом. І яких він миттєво міг би зняти через помилки. Такі призначення мають відбутися відразу, як тільки затихнуть військові дії на Донбасі. А ще краще за 5 хвилин до того, як вистрілить останній автомат в рамках АТО.
Водночас серед місцевого населення потрібно провести роз'яснювальну роботу. Мовляв, іншої влади на цій території немає. На Донбасі таку мову люди здатні зрозуміти. Вони бачитимуть одну людину в кожному населеному пункті, одну людину в районі та одну людину в кожній області, яка несе відповідальність за все.
На перехідний період президент повинен надати такому представнику повноваження координації діяльності не тільки в сфері освіти чи охорони здоров'я, а й силових органів. Мова не йде про вчинення самосудів. Йдеться про те, щоб не затягувати процес наведення ладу. Після того, як порядок буде відновлений, потрібно повертатися до нормального життя - про що говорив у своїй інавгураційній промові Порошенко. Зокрема, варто було б провести дострокові місцеві вибори в Луганській та Донецькій областях, де б люди обрали собі владу. І тоді вже до неї була б інша ступінь довіри та інший ступінь легітимності в очах центральної влади – новообрані стали б тими, з ким можна було б вести переговори щодо врегулювання ситуації.
Іншого рішення нема. Уявіть: прийшли війська, звільнили Слов'янськ. І хто повертаєтья до влади? Штепа, обрана раніше? Чи народний мер Пономарьов? Бо іншого ж нікого нема. Отже: потрібно навести лад, пояснити людям, на якому світі вони зараз знаходяться, дати їм можливість не під дулами автоматів, а у спокійній обстановці обрати місцеву владу. І лише після цього обраним органам місцевого самоврядування передавати більші повноваження.
Ми не гарантовані від помилок, але хоча б тоді будемо казати: ми зробили все так як треба. Бо так як є зараз - це прогнозований, запрограмований неуспіх.
Коментарі
2