Виставку з 27 картин, створених у виправних колоніях, показують у мистецькій галереї "ЗУЗА" в центрі Рівного. Вони намальовані фломастерами, гуашшю та вугіллям на старих простирадлах. Автори — художники-самоуки, які відбувають термін за ґратами.
Більшість картин — це літні та осінні пейзажі, з безхмарним небом та яскравим сонцем. Так в'язні уявляють собі волю. Трапляються фантастичні сюжети з вітрилами й жінками, але їх на виставці мало.
— Цей стиль називають ар брют — мистецтво душевнохворих, інвалідів або ув'язнених, — пояснює арт-директор галереї Зоя Лазарчук, 32 роки. — Я помітила, що в усіх країнах дорослі засуджені малюють одне й те саме: звичні для рідної землі дерева, поля, траву, гарну погоду. Вони роками не бачать цього, але пишуть яскравими фарбами. Підлітки навпаки мають дуже бурхливу уяву — зображують екзотичні краї, острови, пальми, моря, замки, лебедів. Підсвідомо вони прагнуть гармонії в родині.
Полотна привезли із різних колоній області. Підліткових робіт поки що не виставляли, а з дорослих обрали найцікавіші. Проект назвали "Арт-рецидив-2011".
— Мені сподобався тут один пейзаж у різьбленій рамі, хай і примітивний, — оглядає залу 43-річний Олександр Адамець, голова обласного управління Департаменту з питань виконання покарань. — Рідко хто з ув'язнених має художню освіту. Але дехто любить малювати, бо картини можна дарувати рідним під час побачень. У них є три години вільного часу перед сном, от і пишуть. Арт-терапія добре на них впливає, бо стають відкритіші.
У дворі перед входом гостей пригощають гарячим вином зі спеціями. У виставковій залі на підлозі розставили запалені свічки в склянках. Біля ікони Святої Параскеви повісили лампадку, обмотану колючим дротом. Поміж картин висять вірші про волю, написані засудженими.
Виставка триватиме до 16 грудня. Потім частину робіт продадуть з аукціону. За виторг куплять фарби й пензлі для майстер-класів, що їх проведуть у колоніях професійні художники.
Коментарі