28 вересня президент 52-річний Петро Порошенко звернувся до керівників силових структур із вимогою знайти і покарати винних у вибухах складу боєприпасів на 48-му арсеналі Збройних сил під Калинівкою на Вінниччині, що сталися за два дні до того.
Служба безпеки назвала ці події диверсією. Винним загрожує від восьми до 15 років тюрми.
Головний військовий прокурор Анатолій Матіос, 48 років, заявив: немає ні доказів, ні показань свідків, що вибухи спровокував ворожий безпілотник. На нараді у Раді нацбезпеки й оборони 4 жовтня сказали, що слідство розглядає дві основні версії і скоро їх оприлюднить. Найімовірніше, пожежу спровокували зсередини два одночасні вибухи: у відкритому сховищі й у бункері з бетонними стінами.
— Понести відповідальність за вибухи мають усі: від начальника Генштабу до командира частини, — каже військовий експерт 45-річний Дмитро Снєгирьов.
— Відомство Віктора Муженка отримало з бюджету кошти на інвентаризацію припасів й пожежну безпеку. Їх не використали або спрямували не за призначенням.
Також має відповісти міністр оборони Степан Полторак, — продовжує Снєгирьов. — Мав подати у відставку ще після вибухів у Балаклії у березні цього року. Бо в міністерстві не зробили висновків із позаторішніх вибухів на Сватівському полігоні. Потрібно карати верхівку Міноборони, а не керівництво складу. І не можна обмежитися відставками. Винні мають понести кримінальну відповідальність.
— Вину за події в Новобогданівці 2007 року та в Балаклії весною 2017-го переклали на низи, — каже заступник директора Інституту дослідження екстремізму 38-річний Богдан Петренко. — За Сватове когось зняли з посади, комусь виписали догану. В армії досі діє кругова порука. Якщо рвоне на інших складах, скажуть щось на зразок: а в Калинівці ми відсторонили чотирьох лейтенантів.
Відповідальність має взяти на себе президент. Цього чекає суспільство. Вибухи трапилися в його день народження й на його малій батьківщині — це виклик.
Як діють у подібних ситуаціях в інших країнах?
— І в Європі, і в США трапляються вибухи на складах. Але там, по-перше, посилені заходи безпеки. По-друге, дуже швидко знаходять винуватців. А ми наближаємося до Росії, де щороку стаються десятки трагедій через недбалість.
Маємо не лише назвати імена винних, а й показати людям, як вони покарані.
Ми подавали запит у Генпрокуратуру — за три роки війни зафіксували майже 4 тисячі терактів, із них — 113 диверсій. Покарані лише 10 людей.
Українці не довіряють Генеральній прокуратурі і Генштабу, що розслідують справу. Тому результати викличуть підозру навіть при 100-відсотковій достовірності. До слідства варто залучити незалежних експертів, громадських активістів.
Як посилити безпеку на складах?
— Маємо винести уроки з кожного випадку вибухів. Цього досі не зробили. Якщо в Калинівці вчинили диверсію за допомогою дронів — треба розробити систему захисту від них для інших складів.
Також — посилити вимоги до військових. Армія, як ніхто, в цьому зацікавлена. Довіра до війська зараз надвисока — понад 50 відсотків. Армія об'єднує Україну. Гібридна війна триватиме не на лінії зіткнення. Всі сили ворог спрямує на знищення довіри до армії. Міноборони і Генштаб мають це розуміти. Єдиний самозахист — це робота над помилками, очищення і прозорість.
Три склади горіли під час АТО
З 2000 року на артилерійських складах Збройних сил України сталося дев'ять пожеж. Три — під час АТО.
2003-го в місті Бахмут на Донеччині пожежа знищила 10 із 17 складів боєприпасів 52-ї бригади ЗСУ. По вісім років тюрми з позбавленням звань отримали начальник служби ракетно-артилерійського озброєння майор Володимир Бевз і начальник складу прапорщик Валерій Ботнар.
Склади в Новобогданівці Запорізької області вибухали чотири рази.
2004‑го причиною визнали кинутий солдатом недопалок. Звільнили з посад начальника Генштабу Олександра Затинайка й головнокомандувача сухопутних військ Петра Шуляка. 2005-го здетонував артилерійський снаряд, який розпилювали військові. Одна жінка померла від поранень. Наступного року були ще чотири невеликі пожежі. Одна з них спровокувала вибух 9 серпня. У травні 2007-го під час утилізації спрацювали пошкоджені боєприпаси. Загинули двоє солдатів. На шість років ув'язнили начальника Новобогданівської частини Сергія Лілова — за недбалість, крадіжку військового майна і службову фальсифікацію. На стільки ж — рядового Олега Селіна. Два роки і чотири місяці тюрми отримав Борис Курбатов із корпорації "Співдружність", що утилізувала набої, — за сприяння у розкраданні.
2008-го загорівся склад під Лозовою на Харківщині. Поранило охоронця. Винними визнали командира частини Олексія Полякова і його заступника Олександра Заїку — не наказали прибрати смітник, з якого почалася пожежа. За півроку обох амністували.
29 листопада позаторік вибухнули склади у місті Сватовому на Луганщині. Загинули п'ятеро людей. Причиною назвали сигнальну ракету, що залетіла на склад. У службовій недбалості звинуватили майора Олександра Литвиненка. Отримав сім місяців і 22 доби в дисциплінарному батальйоні. Половину терміну відсидів у СІЗО, тож був звільнений після оголошення вироку.
23 березня
2017 року вибухнули склади у 65-му ракетно-артилерійському арсеналі в райцентрі Балаклія на Харківщині. Слідство триває.
У вересні 2017-го загорівся склад у селі Новоянісоль під Маріуполем на Донеччині. Причиною називають підпал трави фермерами на полях.
Коментарі