Ексклюзиви
вівторок, 01 листопада 2011 10:14

"За три пляшки горілки кадебіст віддав рацію"

Автор: фото: Андрій ЯНОВИЧ
  Члени громадської організації ”Обереги” у Тернополі облаштовують кімнату-криївку у місцевому музеї політв’язнів. Обдирають кору з колод, як це робили упівці
Члени громадської організації ”Обереги” у Тернополі облаштовують кімнату-криївку у місцевому музеї політв’язнів. Обдирають кору з колод, як це робили упівці

— То тільки серйозні історики можуть читати товсті книжки без малюнків. Простим людям треба, щоб історію можна було побачити і помацати, — 23-річний Ігор Саківський у п'ятницю сокирою знімає кору з колод, якими обставлена одна з кімнат Тернопільського музею політв'язнів.

Він із сімома друзями з громадської організації "Обереги" допомагають музейникам зробити кімнату-криївку.

— У справжніх криївках кору також обдирали, аби деревина не загнивала. Хотілося б сюди ще зброї роздобути автентичної, одягу старого, меблів.

— Москаля зв'язаного з кляпом у роті. Бажано живого, — вставляє один із волонтерів.

Чоловіки сміються.

— Боєць УПА в нашій криївці буде зображений із "Кобзарем" Шевченка, відкритим на вірші "Розрита могила". Біля ніг лежатиме автомат, а на стіні навпроти — ікона, — розповідає працівник музею Орест Савка, 72 роки. — Я народився ще за бабці-Польщі, і добре пам'ятаю, як під час війни повстанці приходили до нашої хати. То що зараз усякі Пєті Сіманєнки розказують, ніби то були неосвічені бандити, — брехня. Переважно це були начитані й релігійні люди. Цей образ ми і будем відтворювати.

Музей політв'язнів у Тернополі діє 15 років. Його відкрили в приміщеннях колишнього СІЗО КДБ, на сучасній вул. Коперника. П'ять років тому в одній із 28 камер відкрили експозицію, яка показувала побут криївки. Цьогоріч вирішили переробити її під сховок вояків.

Орест Іванович показує речі, які виставляють у камері.

— Вишиванку, яку ми одягли на макет повстанця, передав нам справжній боєць УПА. Вона вишита в Магадані. Однострій також у місцевого упівця купили — чоловік уже старий, хворий. Рацію, якою повстанці користувалися, один кадебіст віддав мені за три пляшки горілки.

У музеї показують десяток макетів, що демонструють, за яким принципом будували схрони.

— Більшість інформації про них — з описів, спогадів і старих документів. Криївок, що збереглися до нашого часу, знайдено мало. Думаю ті, що вціліли, і досі стоять під землею. Ті, що були викриті за Союзу, підривали. На їх місці ями і купи погнилих колод, — каже активіст "Оберегів" Сергій Волянюк.

Депутат збудував повстанську криївку

Нардеп-"нунсівець" 52-річний Віктор Матчук за власні гроші збудував криївку в урочищі Гурби Здолбунівського району на Рівненщині. Там у пасхальні дні 1944-го відбувся найбільший бій в історії УПА. У 2006–2010 роках Віктор Матчук був головою Рівненської обласної держадміністрації.

— Криївка розміщувалася під землею. Щоб потрапити всередину, потрібно відкрити приховану дерном дерев'яну кришку люка. Там три кімнати. У світлиці стоять збиті з дощок великий стіл і лавки, а в спальні — двоярусні дерев'яні ліжка. Ще є комора, де зберігаються продукти харчування та дрова. Опалюємо залізною грубкою — буржуйкою, — розповідає про укриття 37-річний Ігор Марчук, завідувач відділу обласного краєзнавчого музею.

Відкрити криївку планують у наступному році на третій день Великодня, коли вшановуватимуть героїв Гурбинського бою.

 

Зараз ви читаєте новину «"За три пляшки горілки кадебіст віддав рацію"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

10

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути