
— То тільки серйозні історики можуть читати товсті книжки без малюнків. Простим людям треба, щоб історію можна було побачити і помацати, — 23-річний Ігор Саківський у п'ятницю сокирою знімає кору з колод, якими обставлена одна з кімнат Тернопільського музею політв'язнів.
Він із сімома друзями з громадської організації "Обереги" допомагають музейникам зробити кімнату-криївку.
— У справжніх криївках кору також обдирали, аби деревина не загнивала. Хотілося б сюди ще зброї роздобути автентичної, одягу старого, меблів.
— Москаля зв'язаного з кляпом у роті. Бажано живого, — вставляє один із волонтерів.
Чоловіки сміються.
— Боєць УПА в нашій криївці буде зображений із "Кобзарем" Шевченка, відкритим на вірші "Розрита могила". Біля ніг лежатиме автомат, а на стіні навпроти — ікона, — розповідає працівник музею Орест Савка, 72 роки. — Я народився ще за бабці-Польщі, і добре пам'ятаю, як під час війни повстанці приходили до нашої хати. То що зараз усякі Пєті Сіманєнки розказують, ніби то були неосвічені бандити, — брехня. Переважно це були начитані й релігійні люди. Цей образ ми і будем відтворювати.
Музей політв'язнів у Тернополі діє 15 років. Його відкрили в приміщеннях колишнього СІЗО КДБ, на сучасній вул. Коперника. П'ять років тому в одній із 28 камер відкрили експозицію, яка показувала побут криївки. Цьогоріч вирішили переробити її під сховок вояків.
Орест Іванович показує речі, які виставляють у камері.
— Вишиванку, яку ми одягли на макет повстанця, передав нам справжній боєць УПА. Вона вишита в Магадані. Однострій також у місцевого упівця купили — чоловік уже старий, хворий. Рацію, якою повстанці користувалися, один кадебіст віддав мені за три пляшки горілки.
У музеї показують десяток макетів, що демонструють, за яким принципом будували схрони.
— Більшість інформації про них — з описів, спогадів і старих документів. Криївок, що збереглися до нашого часу, знайдено мало. Думаю ті, що вціліли, і досі стоять під землею. Ті, що були викриті за Союзу, підривали. На їх місці ями і купи погнилих колод, — каже активіст "Оберегів" Сергій Волянюк.
Депутат збудував повстанську криївку
Нардеп-"нунсівець" 52-річний Віктор Матчук за власні гроші збудував криївку в урочищі Гурби Здолбунівського району на Рівненщині. Там у пасхальні дні 1944-го відбувся найбільший бій в історії УПА. У 2006–2010 роках Віктор Матчук був головою Рівненської обласної держадміністрації.
— Криївка розміщувалася під землею. Щоб потрапити всередину, потрібно відкрити приховану дерном дерев'яну кришку люка. Там три кімнати. У світлиці стоять збиті з дощок великий стіл і лавки, а в спальні — двоярусні дерев'яні ліжка. Ще є комора, де зберігаються продукти харчування та дрова. Опалюємо залізною грубкою — буржуйкою, — розповідає про укриття 37-річний Ігор Марчук, завідувач відділу обласного краєзнавчого музею.
Відкрити криївку планують у наступному році на третій день Великодня, коли вшановуватимуть героїв Гурбинського бою.
Коментарі
10