"Усе потонуло, нічого не встигли спасти, — плаче 57-річна Марія Вірста з міста Вашківці Вижницького району Буковини. 23 червня в місцевій річці Глибочок вода піднялася на 8 м. Перед цим дощило майже тиждень. — Вода прийшла в ніч на середу. Наша хата в низині. Спочатку кинулися рятували господарство — свиней, корову, повиводили їх на горби. Кинулися до хати, а там повно води. Коврики, меблі, техніка — все мокре".
У Чернівецькій області оголосили надзвичайну ситуацію регіонального рівня. Найбільше постраждали Вижницький і Герцаївський райони. Підтопило 529 житлових будинків, майже 3 тис. присадибних ділянок.
Зранку в суботу, 26 червня, жителі затоплених будинків ходять по коліна у воді. Виносять із кімнат на горища побутову техніку, килими, матраци.
— Вода прибувала швидко. За кілька годин ми вже по пояс стояли, — розповідає 35-річний Юрій. — А ще день тому діти цю річку вбрід переходили без чобіт.
У затопленій низині врожаю цього року не чекають.
— Оце 50 соток мого городу. Ми своїми руками все тутка копали, садили, — каже Марія Вірста. — Як жити будемо далі, навіть подумати боюся. Що ми без городини? А худобу як годувати? У мене з серця кров капає.
На 500 м розлився Прут у Новоселицькому районі. У селі Маршинці розмило дорогу до сусіднього Герцаївського району. Тимчасовий міст через річку майже знесло.
— Вода вночі несла дерева, гілля, сміття, — розповідає заступник начальника Новоселицької райдержадміністрації Микола Каліструк, 69 років. — Ми знали прогнози, попередили людей. Сподівалися, що воду стримає міст, але він занизький. Його збудували після повені 2008-го, але неправильно. Потік ринув на село.
Вода піднялася по пояс за 3 год. 64-річна Уляна Лупу повиносила свої речі на горище, ночує в родичів:
— У хаті хоть ремонт можна зробити, а в городі що? У мене тільки вершечки кукурудзи видко, город весь у воді. У людей кури, кролики потонули, бо не встигли з кліток повипускати.
Через сильні дощі в селі Чорногузи Вижницького району на обійстях почала зсовуватися земля.
— У мене був гарний молодий сад. Прокидаюся в середу вранці — а його невидно. Земля пішла. Як-то буде далі так лити з неба, то я без саду лишуся, — розповідає Галина Чорней, 49 років, із Чорногузів.
У суботу на Буковину прилітав прем"єр-міністр Микола Азаров. Оглянув затоплені місця. Наказав знести в Маршинцях тимчасовий міст, а новий збудувати до травня 2011-го. Пообіцяв допомогти фінансово:
— Але правильно буде привчитися кожному страхувати свої будинки. Так, як положено у всіх цивілізованих країнах, — каже Азаров.
Рятувальники називають цьогорічну повінь специфічною. Вода прибула раптово і сходить швидко.
"Ті самі люди постраждали, що і позаторік"
У вихідні на Тернопільщині після сильних дощів у Дністрі піднялася вода до 8-метрової позначки. Підтопило Монастириський, Борщівський і Заліщицький райони. Найбільше постраждало селище Коропець Монастириського району. Там живуть 3785 людей. Евакуювали вісьмох осіб із шести підтоплених будинків. Ще півсотні жителів відселяють.
— Вода в річці піднімалася зі швидкістю 15 сантиметрів за годину. Люди у великому страху. Затопило підвали і присадибні ділянки на півметра-метр. Але ж дітися нема де. То все одно у своїх хатах спали, — розповідає виконувач обов"язків селищного голови Ганна Куйловська, 50 років.
— Краще би дали гроші на відселення, ніж знову їх мочити у воді. Нас за цю весну вже втретє підтоплює. Відселяти звідси треба, — вважає Ганна Петрівна. — Ті самі люди постраждали, що і позаторік. Гроші на ремонт витратили — і маєш знову лихо.
На Івано-Франківщині негода зруйнувала недобудований міст через річку Бистриця-Солотвинська в селі Драгомирчани Тисменецького району. Його ще не закінчили відновлювати з повені 2008 року.
У райцентрі Надвірна підтопило 400 будинків. Вода піднялася на півтора метра.
— Місто постраждало не стільки від річки Бистриці, як від дрібних гірських потічків, які за цієї негоди перетворилися на потоки. Вода досі стоїть на подвір"ях, — каже заступник міського голови Василь Василенко. — Як компенсуватимемо людям збитки невідомо. У міському бюджеті грошей нема.
Олена ДЗІК, Вікторія ЦИМБАЛІСТА
Коментарі