То не тільки підстилка для корів, а й тепло", — хвалиться 41-річна Любов Богатова, директор Вахнівської школи, що в Липовецькому районі Вінниччини.
Її навчальний заклад став першим, що обігріватиметься соломою. Два роки тому в школі від морозів потріскалися батареї. З"ясувалося, що труби зашлаковані. За рік систему поміняли. Однак минулої зими нагрітися знову не вдалося — через погане вугілля.
— Скільки не пали, а в класах усе одно холодно. Тоді ще якийсь нещасний випадок стався з шахтарями. То ми думали: "Хіба варто людським життям ризикувати, щоб таке погане вугілля діставати?" — каже директор.
У кінці літа Богатовій запропонували встановити котел на соломі. Агрегат якраз мали випробовувати. За датською технологією його зробили на Західноукраїнському монтажному заводі в місті Кузнецовськ Рівненської області. Спочатку директор не повірила, що соломою можна опалити всю школу. Попросила робітників вугільні котли не викидати. Однак зараз новинкою дуже задоволена.
— На цьогорічного Андрія натопили так, що ще ніколи такого жару в нас не бачила! Уже хто тільки не приїжджав подивитися, хто тільки не дзвонив, — радо усміхається.
Кочегаром працює 53-річний Володимир Плахотнюк. Каже, що доки на дворі плюсова температура, щодня на опалення вистачає трохи більше як півтонни соломи. Коли вдарять морози, доведеться спалювати до двох тонн.
— Раніше ми носили подушечки, щоб не холодно було сидіти, — розповідає третьокласниця Оленка. — Писали в рукавичках і не роздягалися. А тепер на концертах у блузочках виступаємо.
У школі навчається 187 учнів.
На зиму заготовили 200 т соломи. Вугілля раніше потрібно було на 50 т менше.
За словами директора, цього року допомогли місцеві фермери. Однак якщо наступного доведеться обігріватися виключно за власний кошт, все одно вийде дешевше, ніж вугіллям. Воно в середньому коштує 500 грн за тонну. А стільки ж тюкованої соломи можна придбати за 100.
— На встановлення нового обладнання виділили 360 тисяч гривень. Виробники запевнили, що повністю окупиться вже за три роки, — каже заступник голови Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій. — Якщо у Вахнівцях котел на соломі працюватиме добре, будемо ставити й в інших навчальних закладах.
Коментарі