Школу в селі Хворостів Володимир-Волинського району на Волині закриють до 1 вересня. У ній два учні — третьокласники Дмитро Гнатюк і Галина Поліщук.
У цегляній будівлі край села дві кімнати: клас і вчительська. Діти сидять за однією партою. За їхніми спинами ще три. На стільцях подушки для зручності. Учні ходять до школи тричі на тиждень, мають по два-три уроки.
— Просимо райвно не закривати школу, 1 вересня до нас іще першачок прийде. То буде вже троє, — каже 45-річний Віктор Форманюк. Він у школі директор, завгосп, і вчитель.
— Нам із Гальою тут добре. Віктор Євгенович екскурсії організовує, у походи водить, — каже Дмитро Гнатюк.
29 травня в Хворостівській школі пролунав останній дзвоник. Святкували на урочистій лінійці. Дмитро був убраний у вишиту сорочку і шкільний костюм, Галина прийшла в білому фартуху та бантах. Завітали четверо батьків і двоє сусідів, чиї домівки біля школи.
У Хворостові живе близько 200 людей. Це не привід закривати школу, вважають селяни.
— Віктор Форманюк сам ту школу до пуття довів, випросив дітям комп"ютер, — каже мати школярки Людмила Поліщук, 33 роки. — Ми їздили в районний відділ освіти. Молили, щоб школу не закрили. Якщо треба — будемо утримувати приміщення і зарплату вчителю платити.
Чиновники вирішили таки закрити школу. На освіту Галини та Дмитра бюджет щороку витрачає 7 тис. грн. У сусідній Березівській школі, де майже 200 учнів, на школяра припадає 5,5 тис. грн. Березовичі розташовані за 6 км від Хворостова.
— Закриють — працюватиму на землі, — каже Віктор Форманюк. — Жалітиму за улюбленою справою, а не 400 гривнями зарплати. І дітей шкода.
Селяни вважають, закриття стане початком ліквідації всіх початкових шкіл району. Лише в межах Березичівської сільради таких шкіл три: у Хворостові — два учні, у Бобичах — три, а в Яковичах — шестеро.
— За законом у класі має бути не менше п"яти учнів, — пояснює 53-річний Володимир Скиба з Міністерства освіти України. — Тому в початковій школі має бути не менше 20 учнів, у дев"ятирічці — 45, там, де є старші 11-ті класи, — 55 учнів.
В Україні понад 3,7 тис. малочисельних шкіл. Найбільше в Черкаській, Херсонській, Полтавській, Миколаївській і Чернігівській областях. 806 шкіл мають таку проблему, як у Хворостові — до 10 учнів у початкових класах.
— Протягом 2008 року закрилися 221 загальноосвітня школа, із них у сільській місцевості — 195. У новому навчальному році щонайменше 2,5 тисячі шкіл треба реорганізувати. Це не означає — закрити, — наголошує Володимир Скиба. — А переоблаштувати їх у навчально-виховні комплекси типу "школа-дошкільний навчальний заклад" або створити на їх базі заклади позашкільної освіти.
Коментарі