11 листопада Апеляційний суд Києва дозволив продовжити ліквідацію Київського патріархату. Скасував рішення столичного Окружного адміністративного суду про заборону всіх дій, що стосуватимуться майна Православної церкви.
Під час судового засідання віряни Київського патріархату побилися із працівниками суду. Зі священиками великим хрестом розбили скляні двері. Намагалися прорватися до зали. Правоохоронці застосували сльозогінний газ. П'ятьох людей затримали.
— Ліквідація Київського патріархату вже йде. Є ліквідаційна комісія та її голова — митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан із Православної церкви України, — кажуть у Міністерстві культури. — Суд визнав, що владика Філарет вже не є чинним керівником Патріархії.
15 грудня торік у Києві пройшов об'єднавчий Собор українських православних церков. Була створена єдина Православна церква України. Її предстоятелем обрали митрополита Епіфанія.
6 січня ПЦУ отримала від Вселенського патріархату томос — документ, що підтверджує незалежність новоствореної церкви. Умовою його передачі була ліквідація Київського патріархату, який діяв із 1992-го.
Навесні цьогоріч патріарх Філарет заявив, що при створенні ПЦУ йому обіцяли негласне керівництво церквою, але угоду порушили. Київський патріархат не ліквідований і продовжує існувати, сказав. 25 червня створив власний синод із єпископів, яких відлучила від священнослужіння ПЦУ. Вони провели власний Собор і скасували визнання Православної церкви України.
— Рішенням суду конфлікт між Епіфанієм і Філаретом не вичерпався, — говорить релігієзнавець Тарас Антошевський, 45 років. — Законослухняність не є рисою радянських людей, а Філарет яскравий представник того покоління. Він роками будував Українську незалежну церкву. Проте все обернулося не так, як він хотів. Вихід із ситуації — відмова від власних амбіцій. Але він цього не зробить. Ситуацією натомість активно спекулює Москва, якій невигідна незалежність нашої церкви.
Коментарі