П'ять заводів державного Укрспирта продали на аукціоні з жовтня. Уторгували 230 млн грн. Найдорожче реалізували Немирівський спиртозавод на Вінниччині — за 55 млн грн. До кінця року Фонд держмайна планує продати ще 37 підприємств.
— Укрспирт — синонім багатомільярдної корупції. Бюджет через це щороку недоотримував по 8–10 мільярдів гривень. Тепер цьому покладений край, — говорить прем'єр-міністр Денис Шмигаль, 45 років.
— Заводи потрібно було продавати ще раніше. Не можемо ними керувати, бо для кожного треба підбирати менеджмент, — каже економічний експерт 54-річний Борис Кушнірук. — Держава не буде ефективним власником. Бо хто захоче нести відповідальність у разі невдалих інвестицій? У держвласності повинні залишатися лише підприємства, що не можемо віддати приватному бізнесу. Наприклад, установи атомної галузі.
Продавати спиртозаводи потрібно було з указанням ліміту на виробництво.
— Тоді влада знала б, скільки спирту можуть виробити, — продовжує Кушнірук. — Після продажу заводів — залишиться проблема контрафактного виробництва. Багато спирту виготовляють неофіційно, на начебто закритих підприємствах.
Світові алкогольні бренди українські підприємства не купуватимуть.
— Маємо проблеми з якістю харчового спирту. Немає великого ринку збуту. Існує контрафактна — дешева й неякісна продукція. Для відомих брендів це не вигідно, бо спадає попит на їхні напої. Навряд чи хтось ризикне вкластися.
— Виробництво спирту — органічна функція приватного сектора. Держава ж може регулювати галузь і більше заробляти на податках, акцизах, продажу ліцензій, — розповідає ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, 45 років. — Проблеми можуть бути, якщо всі заводи куплять монополісти. Тоді має втрутитися антимонопольний комітет, який стежить за конкуренцією на ринку.
Коментарі