Ексклюзиви
Четвер, 14 жовтня 2021 07:55

Спалах поліомієліту стався вперше за шість років

Автор: ITV media group
  У сімох дітей з села Велика Омеляна на Рівненщині виявили вірус поліомієліту. Через тяжкі наслідки хвороби півторарічна дівчинка паралізована. Родина, що мешкає в будинку на фото, — забезпечена, проте батьки відмовилися від вакцинації. Вірусологи та імунологи, які приїхали щеплювати 268 дітей до п’яти років у цій громаді, отримали 42 відмови
У сімох дітей з села Велика Омеляна на Рівненщині виявили вірус поліомієліту. Через тяжкі наслідки хвороби півторарічна дівчинка паралізована. Родина, що мешкає в будинку на фото, — забезпечена, проте батьки відмовилися від вакцинації. Вірусологи та імунологи, які приїхали щеплювати 268 дітей до п’яти років у цій громаді, отримали 42 відмови

Спалах поліомієліту стався в селі Велика Омеляна Рівненського району на Рівненщині. У вересні симптоми хвороби виявили у 1,5-річної дівчинки з багатодітної родини.

До обласного дитячого медзакладу з паралічем ніг її госпіталізували після звернення батьків до сімейного лікаря.

— Медики вчасно повідомили про випадок гострого в'ялого паралічу. Симптоми провокують штами поліовірусів, — говорить головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов. — У дитини взяли аналізи й направили до столиці. Днями прийшло підтвердження, що параліч спричинений поліо­вірусом другого типу. Складність у тому, що це не лікується. А остаточний діагноз буде тільки за 60 днів.

Дівчинка не була вакцинована від поліомієліту. Батьки відмовилися від щеплення через релігійні переконання. Виховують 10 дітей. Окрім найменшої, поліовірус виявили ще у шістьох. Вони є носіями, але не захворіли, кажуть медики.

— Вірус вразив лише дітей з однієї родини в селі, — розповідає голова Великоомелянської об'єднаної територіальної громади Алла Карпюк, 42 роки. — Це хороша й порядна сім'я. Діти доглянуті та виховані. В нас ніколи не було до них претензій. Наймолодшу дівчинку вже виписали. Її брати й сестри, які є носіями вірусу, теж удома.

У село приїхали вірусологи та імунологи. З'ясовують походження хвороби й вакцинують всіх дітей у громаді.

— Прививки почали робити з понеділка, — додає Алла Карпюк. — Проводимо бесіди з батьками. Просимо обов'язково приводити дітей на вакцинацію. Особливо тих, кому немає 5 років. Вони — найвразливіші. Охочих щепитися вже чимало.

Вакцинація від поліомієліту на Рівненщині пройде в кілька етапів. Колють вакцини бельгійського і французького виробництва.

— На нульовому етапі ­щеплюємо лише дітей із села, де стався спалах. На другому — вакцинуватимемо мешканців району. На третьому — області. Все маємо встигнути зробити за три місяці, — говорить директор департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської ­обладміністрації Олег Вівсянник, 44 роки.

— Спалах можна кваліфікувати як надзвичайну ситуацію біологічного характеру, — розповідає головний санітарний лікар України 36-річний Ігор Кузін. — Вірус аналогічний тому, який циркулює в Таджикистані й Афганістані. Є гіпотеза, що завезли звідти. Також знаємо, що ці діти перед інфікуванням відпочивали на Закарпатті. Могли недугу підчепити й там. Місце, де вони були — досліджує епідеміологічна бригада.

Востаннє спалах поліомієліту стався в Україні 2015-го. Захворіли діти на Закарпатті. Заходи з ліквідації вірусу тривали два роки.

Причиною спалаху є недостатня кількість щеплень від недуги в країні, заявляли тоді у Всесвітній організації охорони здоров'я. В деяких областях маємо не більше 50% вакцинованих дітей.

— Поліомієліт — тяжка хвороба, що не лікується. Побороти можна лише масовою вакцинацією, — каже імунолог Юлія Душейко, 50 років. — Після шести доз з'являєть­ся пожиттєвий імунітет. Щеплення пропонують робити здебільшого в дитинстві — у 2, 4 і 6 місяців. Ревакцинацію — у 18 місяців, 6 і 14 років. На жаль, батьки часто відмовляються від щеплень. Потім це вилазить боком, адже хворіють переважно дошкільнята. Поліомієліт поширюється найчастіше через слину. Наприклад, через заражену нею їжу або воду. Б'є по нервовій систе­мі. Першими симптомами є лихоман­ка, головний біль, слабкість, втома, блювота, біль у кінцівках. Потім може додатися параліч.

За даними міжнародної організації із захисту прав та інтересів дітей ЮНІСЕФ, кожен 200-й інфікований залишається паралізованим на все життя. Відомо чимало випадків, коли хворі помирали від задухи через параліч легеневих м'язів.

Зараз ви читаєте новину «Спалах поліомієліту стався вперше за шість років». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі