— Донесення про голод були не лише з Харкова, а й з Одеси, Новоросійська, інших міст. Дуже конкретні свідчення штучного характеру голоду стосувалися Південної України, — каже упорядник видання "Листи з Харкова. Голод в Україні та на Північному Кавказі в повідомленнях італійських дипломатів, 1932–1933 рр." італійський історик Андреа Ґраціозі, 56 років. Два тижні тому він із професором Станіславом Кульчицьким отримав міжнародну премію Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів за дослідження теми Голодомору.
Як уряд Італії реагував на ці листи?
— Ігнорував. Тогочасна Італія уклала пакт про ненапад із Радянським Союзом. Листи були візовані або послом Італії, або міністром, або й самим керівником держави Муссоліні.
Голодомор став логічним продовженням війни між українцями та росіянами у 1918–1921 роках?
— Я б не назвав це війною між Україною та Росією. Це була війна між селянами й радянською державою загалом. Селянські бунти у Тамбові топили в крові так само, як і в Києві. Радянська держава була абсолютно антиселянською, надто під час селянських повстань і громадянської війни 1919–1922 років, а згодом 1929–1932-х. Саме радянська антиселянська політика призвела до масового голоду загалом у СРСР. Оскільки Україна була найнебезпечнішою для уряду, то голод там організували зовсім на інших засадах, аніж в інших частинах Союзу.
Чому Україна була такою небезпечною для уряду?
— Бо українці найбільше виробляли зерна. Саме ваші селяни повставали проти радянської влади у 1919–1921 роках, а потім проти колективізації 1930-го. 1932 року розпочинається атака на все українське: знищують інтелектуалів, кубанське козацтво, починають русифікацію, ухвалюють новий правопис для української, що наближає її до російської. Усе робили для того, щоб скорити Україну.
Чи був Голодомор геноцидом української нації?
— Якщо читати визначення Організації об'єднаних націй, то Голодомор частково вкладається в поняття геноциду. Правда в тому, що в якийсь момент Сталін вирішив використати масовий голод проти непокірних селян. Це помилки його політики, яка призвела до страждання і смерті мільйонів людей. До жовтня 1932-го це не був організований голод. Лише з жовтня того року його навмисне почали використовувати, аби покарати українців. Якщо зібрати все докупи — втрата близько чотирьох мільйонів населення за кілька місяців, репресії українських діячів, закриття газет і журналів, реформа правопису, заборона українських шкіл у Росії, зокрема на Кубані, — все це разом можна назвати геноцидом.
Італія визнала геноцид?
— Парламент — ні. Визнала більшість науковців, які вивчають Радянський Союз.
Коментарі