вівторок, 29 листопада 2011 10:14

Радянська держава була абсолютно антиселянською

Автор: фото з архіву Андреа Ґраціозі
  Андреа Ґраціозі: ”Це була війна між селянами й радянською державою загалом”
Андреа Ґраціозі: ”Це була війна між селянами й радянською державою загалом”

— Донесення про голод були не лише з Харкова, а й з Одеси, Новоросійська, інших міст. Дуже конкретні свідчення штучного характеру голоду стосувалися Південної України, — каже упорядник видання "Листи з Харкова. Голод в Україні та на Північному Кавказі в повідомленнях італійських дипломатів, 1932–1933 рр." італійський історик Андреа Ґраціозі, 56 років. Два тижні тому він із професором Станіславом Кульчицьким отримав міжнародну премію Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів за дослідження теми Голодомору.

Як уряд Італії реагував на ці листи?

— Ігнорував. Тогочасна Італія уклала пакт про ненапад із Радянським Союзом. Листи були візовані або послом Італії, або міністром, або й самим керівником держави Муссоліні.

Голодомор став логічним продовженням війни між українцями та росіянами у 1918–1921 роках?

— Я б не назвав це війною між Україною та Росією. Це була війна між селянами й радянською державою загалом. Селянські бунти у Тамбові топили в крові так само, як і в Києві. Радянська держава була абсолютно антиселянською, надто під час селянських повстань і громадянської війни 1919–1922 років, а згодом 1929–1932-х. Саме радянська антиселянська політика призвела до масового голоду загалом у СРСР. Оскільки Україна була найнебезпечнішою для уряду, то голод там організували зовсім на інших засадах, аніж в інших частинах Союзу.

Чому Україна була такою небезпечною для уряду?

— Бо українці найбільше виробляли зерна. Саме ваші селяни повставали проти радянської влади у 1919–1921 роках, а потім проти колективізації 1930-го. 1932 року розпочинається атака на все українське: знищують інтелектуалів, кубанське козацтво, починають русифікацію, ухвалюють новий правопис для української, що наближає її до російської. Усе робили для того, щоб скорити Україну.

Чи був Голодомор геноцидом української нації?

— Якщо читати визначення Організації об'єднаних націй, то Голодомор частково вкладається в поняття геноциду. Правда в тому, що в якийсь момент Сталін вирішив використати масовий голод проти непокірних селян. Це помилки його політики, яка призвела до страждання і смерті мільйонів людей. До жовтня 1932-го це не був організований голод. Лише з жовтня того року його навмисне почали використовувати, аби покарати українців. Якщо зібрати все докупи — втрата близько чотирьох мільйонів населення за кілька місяців, репресії українських діячів, закриття газет і журналів, реформа правопису, заборона українських шкіл у Росії, зокрема на Кубані, — все це разом можна назвати геноцидом.

Італія визнала геноцид?

— Парламент — ні. Визнала більшість науковців, які вивчають Радянський Союз.

Зараз ви читаєте новину «Радянська держава була абсолютно антиселянською». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути