— Шевченківська премія не дає ніякого престижу. На Гонкурівську чи Букерівську звертає увагу весь культурний світ. Письменників, які їх отримують, одразу хапають усі видавці й перекладають. У когось з'явилося бажання перекладати шевченківських лауреатів? Для культурного світу цієї премії не існує. Її давно треба ліквідувати, — вважає львівський письменник Юрій Винничук, 61 рік.
Наприкінці грудня торік стали відомі фіналісти Національної премії ім. Шевченка 2014 року. До третього туру конкурсного відбору потрапили: книга поезій "Амальгама" Юрія Буряка, романи Мирослава Дочинця "Криничар. Діяріуш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії" та "Горянин. Води Господніх русел", збірка поезій "Мисливці на снігу" Костянтина Москальця, дилогія "Час смертохристів", "Час великої гри" Юрія Щербака.
— Кость Москалець — єдиний у списку, хто справді заслуговує на премію. Його книжки не користуються величезним попитом, бо в нього не проста проза. Він відійшов від цивілізації, живе на якомусь хуторі й створює надзвичайні речі. Щербак у 1960-х писав гарні книжки. Роман "Хроніка міста Ярополя" ми з рук у руки передавали — так читали. За той твір можна було б дати премію, а не за публіцистику "Час великої гри". У ній багато впізнаваних речей, перекручені прізвища, які можна вгадати. Це одноденка й пародія на прозу. Але Юрій Щербак якраз може перемогти. Якщо його не випередить Дочинець, якого вправно пропихає земляк, нардеп Віктор Балога. Письменник взагалі поза межами літератури, бо пише белетристику. Вигадав діда, якого ніколи не існувало, і розповідає від його імені щось на зразок американського письменника перуанського походження Карлоса Кастанеди. Таких повчань, як у Дочинця, в інтернеті — тьма. Буряк — не поганий, але все ж таки його поезія не настільки вартісна.
На здобуття Шевченківської премії надійшло 55 подань. Переможців оголосять у березні.
520 тис. грн може отримати лауреат Шевченківської премії 2014-го. Президент Віктор Янукович доручив збільшити розмір нагороди вдвічі. Гроші на це мають бути передбачені в бюджеті на 2014 рік. Глава держави щороку визначає розмір грошової нагороди переможцеві Шевченківської премії. 2007-го літературознавець Дмитро Стус отримав 130 тис. грн, а торік поет Леонід Горлач — удвічі більше.
Коментарі