Люди, які були зачаті або народилися в період Голодомору, схильні до діабету, серцево-судинних захворювань, мають психічні відхилення, в них підвищений ризик раку статевих органів. Про це розказує Олександр Вайсерман, 53 роки, доктор медичних наук, завідувач лабораторії епігенетики Інституту геронтології ім. Чеботарьова Національної академії медичних наук України.
— У базі хворих Інституту ендокринології є близько трьох мільйонів осіб. Для дослідження ми взяли дані за реєстром цукрового діабету. Зазвичай серед населення діабетиків 1 відсоток. А на перше півріччя 1934-го припадає величезний сплеск — 1,5 відсотка. Люди, зачаті в період Великого Голоду, мають у півтора раза більшу схильність до діабету. Порівнювали й різні області країни. На Західній Україні голоду не було, сплеску захворюваності на діабет немає. Найяскравіше ця тенденція проявилася на Харківщині, де голод був найбільшим.
Чому саме діабет?
— Дитина перенесла голод у період внутрішньоутробного розвитку. Коли в мозку формувався центр апетиту, запустився механізм, що кожну крихту потрібно нести у сховище. Люди, які пережили голод, часто не можуть наїстися. У певному відділі мозку активізуються структури, що постійно спонукають запасатися. Організм намагається максимально все в себе втягнути. Перетворити будь-яку їжу на жир. Порушується обмін речовин, людина починає хворіти. Так сталося з індіанцями племені піма. У них завжди було дуже мало харчів. Коли їх помістили в резервацію і почали нормально годувати, 90 відсотків ожиріли й захворіли на діабет.
Які ще наслідки перенесеного голоду?
— Підвищена кількість людей із психічними відхиленнями. Нащадки тих, хто пережив голод, схильні до самогубств. Серед них більше людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією. У дітей, які народилися з маленькою вагою, виявили збільшену схильність до раку у статевій сфері. У жінок — рак грудей, у чоловіків — рак яєчок.
Коментарі