Із настанням холодів річкова риба вповільнює ритм життя. У холодній воді мало рухається і рідко їсть.
— Для риб зима приходить із появою льоду на воді, — каже столичний біолог 54-річний Володимир Іващенко. — Зараз закінчується період, коли більшість особин накопичують поживні речовини перед зимою. Тому в цей час риба добре реагує на приманки рибалок. Коли температура води знижується до плюс 4 — спускається на дно. Теплолюбні рибини впадають у сплячку, вкриваються захисним слизом. Короп, лин, сазан збираються групами і залягають у впадини водойм до потепління навесні. Щука, плотва, форель активні всю зиму. Найактивніший — минь.
Узимку мала кількість світла під льодом заважає рибі добре бачити.
— Але якщо шар криги тонкий, рибини розрізняють форму, кольори і відтінки предметів. Можуть відрізнити квадрат від трикутника, куб — від піраміди. У каламутній воді бачать предмети на відстані 1,5–2, інколи до 10 метрів. Річкові риби розрізняють прибережні трави, берегову лінію. У прозорій воді найкраще бачать форель, харіус, щука. У темряві — сом, минь, судак.
— Білий карась лягає у сплячку не завжди. Інколи підпливає близько до берега. Окунь забивається у відмерлі водорості. У теплу пору року рухається і харчується лише вдень, а з морозами перестає їсти. Через два-три тижні адаптується до холоду і знову шукає їжу. Риба боїться плескоту води, струсів ґрунту і помахів вудкою. Уникає приманки, на якій видно гострий гачок. Що старша риба, то підозріліша до невідомих предметів.
Про зміну світла знає завдяки світлочутливим клітинам, які має на всьому тілі. У людей вони в сітківці ока. Рибина відчуває дотик, біль. Добре чує. Вуха — не лише органи слуху, а й дають їй інформацію про положення у воді.
Житель Дніпропетровська 33-річний Олександр Радченко щозими рибалить на замерзлих річках.
— У листопаді закидаю вудку щонайменше 20 разів, доки щось упіймається, — розповідає. — Риба добре клює лише після першого снігу. Потім стає неактивна. Перед рибалкою опускаю на дно гілку пахучого бур'яну з грузом. Риба відчуває різкий запах і кілька годин тримається поряд із рослиною.
У холодну пору року радить рибалити після сильного вітру. Добре, якщо після бурі почнеться снігопад. У чистій воді риба бачить не лише човен, а й рибалку. Якщо той розмахує вудкою — насторожується і йде на глибину.
— Не знаю чому, але окуні інколи орієнтуються один на одного. Якщо якийсь потягнеться за приманкою, вся зграя також кинеться за нею. Тоді риболовля точно вдасться.
Рибалки вірять у прикмети.
— Якщо в гарну погоду риба раптом перестає клювати, буде сильний дощ або сніг. Улітку — гроза. Як надворі негода, а риба клює добре — через кілька годин буде сонячно.
110
видів риб живуть у річках України
3
рази за хвилину скорочується серце коропа взимку. Влітку частота серцебиття збільшується удесятеро
Коментарі