У Львові працівники військкоматів чергують разом із даїшниками. Коли зупиняють авто, комісари перевіряють, чи є водій у списках мобілізованих. Вручають повістку або дають запрошення до військкомату для уточнення даних.
— Такий метод — вимушений. На Львівщині мобілізаційні плани виконують наполовину. Ухиляються від призову понад 2 тисячі військовозобов'язаних, — пояснює виконувач обов'язків військового комісара Олександр Тіщенко. — Чоловіки змінюють місце проживання, реєстрацію. Їх не можна застати вдома, на роботі. Але вони спокійно їздять автомобілями. Чому одні мають жирувати, а інші — воювати?
Юристи кажуть, працівники військкоматів можуть вручати повістки в такий спосіб. У законі є пояснення, що повідомлення слід вручити призовникові особисто. Але не вказане місце, де саме це має відбутися — вдома, на роботі чи в дорозі.
— Якщо хтось забере бабу до себе й догляне її до смерті, якщо мене вб'ють на війні — піду в армію, — говорить львів'янин 29-річний Ігор Мельник. Працює будівельником. Живе з 91-річною бабою Валентиною Петрівною. Йому двічі приносили повістку.
— У нас з бабою немає родичів. Вона вже чотири роки не виходить із дому. Утримую її, годую. Не оформляв раніше опіку, бо не було потреби. За законом, якщо я постійно доглядаю за недієздатною особою, то мене не мобілізують. В управлінні соцзахисту сказали принести купу документів. Ще необхідна умова — щоб я був безробітний. Тільки тоді зможу стати опікуном баби. А за які гроші тоді житимемо?
Після оголошення мобілізації до опікунської ради Львова частіше почали звертатися чоловіки призовного віку для оформлення опіки над літніми родичами, інвалідами.
— Щодня приходять четверо-п'ятеро людей. Тільки в нашому районі з початку року оформили опіку 14 осіб, — каже начальник юридичного відділу Сихівської райадміністрації Михайло Костецький, 57 років. — Це складна процедура. Встановити опіку можна після визнання особи недієздатною за рішенням суду. Опікун теж має пройти медогляд, принести довідки про несудимість, доходи. І бути безробітним, адже повинен надавати постійний догляд. Тоді соцзахист видає довідку, яку приймають до уваги у військкоматі.
Коментарі