У місті Тисмениця під Івано-Франківськом після дощів 7–8 липня підтопило 160 будинків. У райцентрі течуть річки Ворона і Стримба. Вода в них піднялася на 2 м.
Жителі вул. Мазепи відрізані від міста. У суботу з 7.00 рятувальники переправляють людей катамараном на ринок і на роботу.
Дорога розмита. Без гумових чобіт не пройдеш. На подвір"ї Іванни Савчук, 53 роки, другий тиждень стоїть вода. Господиня розповідає, що біля хати плавали вужі. Із будинку вода зійшла. У літній кухні — досі калюжі.
— Ми нічого не готуємо, — вимітає воду. — Два дні на сухому пайку — хліб, масло, ковбаса. Ніхто з влади за три дні не приїхав.
Біля паркану зупиняється сусідка Ольга Постоловська, 54 роки.
— О, депутатка наша прийшла, — невдоволено закладає руки в боки 42-річна Зоряна Малишівська, сестра Іванни Савчук. — Чого прийшла, якщо акти не складаєш?
Згадують, як виплачували компенсації за підтоплені будинки 2008-го.
— Нащо поробили тоді зрівнялівку? За гаражі люди побрали по 30 тисяч. Так само і ті, в кого вода в хаті була. Хіба то справедливо?
— Та що я винна? Хіба ж то я гроші видавала? — кричить сусідка. — Треба було їх пустити на укріплення річки. Із нею нічого не зробили. Чи ж я мало суботників на вулиці організовувала, кликала річку розчищати? А хоч би хтось прийшов, крім мого чоловіка!
Жінки сваряться, кого більше затопило.
Під обід до хати Савчуків приходить донька господині Марія з 7-річною онукою Анастасією. Дівчинці надягають медичну маску і забороняють бігати по воді.
— Насті операцію зробили на аденоїди, — пояснює Марія.
На подвір"ї сморід. Каналізаційна яма повна нечистот.
— Два дні тому машина відкачала за 100 гривень. Тільки від"їхала, а яма знов повна, — махає рукою Зоряна. — Зараз ще півбіди. А як усе зійде і пригріє сонце — ото смороду буде.
Після повені 2008 року жінки вклали в ремонт $20 тис. Після теперішніх паводків підлога знову здулася.
Сусідка Анна Підлуська, 53 роки, кличе до себе на обід. На столі — варена картопля з малосольними огірками.
— У неї кухня й хата суха, залило тільки подвір"я, — пояснює Іванна Іванівна. — Ми занесли їй трохи бульби, вона дала огірки. Я нарвала смородини, малини на компот. Отак і рятуємося разом, — дивиться на ґанок, де десятки мурашок заповзають до хати. — Знов литиме. Я помітила, що як тільки має бути повінь, вони бігом ховаються у приміщення.
Після обіду небо раптово чорніє. Дощ іде з півгодини.
О 19.30 жінки збираються перед телевізором. Включають новини на "1+1".
— І знов про нас ніхто нічого не каже. Пів-України затопило, а Янукович пір влаштовує. Добре, має за шо.
Описувати збитки комісія з міськради прийшла наступного дня, у неділю. Однак компенсацій людям не обіцяють.
Корови втекли, а я на карачках проповз метрів 300
У п"ятницю, 9 липня, вибухнув газопровід "Пасічна—Долина" біля села Битків Надвірнянського району Івано-Франківської області. Аварія сталася через зсув ґрунту. Близько 22.00 Михайло Винюк, 52 роки, завертав худобу з пасовища:
— Чую — вибух! І за спиною полум"я метрів 30 у висоту. Корови втекли, а я на карачках травою проповз метрів 300, — чоловікові обпекло голову та вуха.
За вихідні аварію ліквідували.
7–8 липня на Прикарпатті підтопило 623 будинки, міську лікарню Івано-Франківська та 349 га полів.
У селі Меденичі Дрогобицького району на Львівщині евакуювали 18 людей. Річка Летнянка підтопила 230 дворів. Вода піднялася вище вікон.
На 2 м піднявся рівень у річці Прут на Буковині. Із п"яти районів відселили 887 жителів.
На Тернопільщині знову найбільше постраждало селище Коропець Монастириського району. Востаннє його підтоплювало 27 червня. В області евакуювали 191 людину через різке підняття води у Дністрі.
У Києві з п"ятниці теж ішли зливи. Затопило підземні переходи, вітер зламав 400 дерев. На Венеціанському острові дерево впало на 32-річного чоловіка. Він отримав травму голови.
— У неділю, близько шостої вечора, впала тополя й перекрила дві автомобільні полоси на Чоколівському бульварі. Порвало тролейбусні проводи. Був такий вітер і дощ, що ми боялися, аби не зірвало дах із будинку. Через зливу не було видно дороги — машини зупинялися, — розказує киянка Олена Рибалко, 25 років.
У п"ятницю через блискавку вимкнулися всі інформаційні електронні табло на Одеському залізничному вокзалі.
Коментарі
1