— Українцям варто остерігатися штамів коронавірусу "Дельта" і "Дельта+". Останній поширюється значно швидше, — каже радник львівського міського голови з медичних питань, лікар Тарас Жиравецький, 41 рік.
"Дельту" виявили в Індії на початку літа. Штам удвічі заразніший за інші різновиди ковіду, може мати більше ускладнень, які проявляються за короткий час. В Україну потрапив 23 червня — захворіла мати з підлітком, які повернулися з Росії.
Наприкінці липня хворих на новий штам найчастіше виявляють на Львівщині й Закарпатті. У Києві на 27 липня з "Дельтою" злягли шість пацієнтів. Більшість людей привезли вірус із РФ.
— Там зараз виявляють майже 25 тисяч хворих щодня. Помирають до 800 осіб, — продовжує Жиравецький. — Враховуючи близькість країни до нас — маємо остерігатися стрімкого поширення інфекції.
Індійський штам частіше призводить до госпіталізації, ніж британський "Альфа", який поширився Україною раніше. Ризик потрапити в реанімацію з "Дельтою" зростає в 1,45 разу, за даними Національної академії наук.
— Нетиповим симптомом нового штаму є подібний до отруєння стан. Може бути блювота. Решта ознак традиційні — кашель, біль у горлі, висока температура, нежить. Лікується так само, як і британський різновид. Основний акцент робиться на уникненні ускладнень.
Київські медики прогнозують сплеск "Дельти" у місті після ходи на честь Хрещення Русі, який 27 липня організувала Російська православна церква в Україні. Було понад 20 тис. вірян, яких звезли з усіх областей. Частина приїхали з Росії.
На 28 липня всі області України перебували в зеленій зоні карантину. Зростання захворюваності по країні почнеться восени.
— Нова хвиля попередньо очікується в жовтні, як і торік. Але може настати і раніше. Серпень — сезон відпусток, люди масово повертатимуться з-за кордону і ввозитимуть "Дельту". А потім ітимуть на роботу, спілкуватимуться з друзями та родичами, — каже інфекціоніст Федір Лапій, 48 років. — Вакцинація — найефективніший спосіб уберегтися. "Астразенека" та "Пфайзер" на понад 90 відсотків запобігають тяжким ускладненням у хворих на штам "Дельта". В Індонезії досліджували ефективність вакцини "Коронавак". Виявили, що хоч серед щеплених і є тяжко хворі, але смертність менша.
На 27 липня в Україні першу дозу вакцини вкололи понад 3,2 мільйона людей. Більш як 1,8 мільйона щеплені повністю.
— Україна має шанс вийти з локдауну за умови колективного імунітету, — каже Тарас Жиравецький. — У нас перехворіла половина населення, за неофіційними даними. Якщо після третьої хвилі вірус перенесуть 20 процентів українців, то імунітет з'явиться. Тоді нові штами не будуть настільки страшні. Менше людей потраплятимуть у стаціонар. Знизиться навантаження на медичну систему.
Для пришвидшення темпів вакцинації Міністерство охорони здоров'я дозволить змішувати вакцини.
— Ідеться про можливість повторного уколу "Пфайзером", якщо людина отримала першу дозу "Модерни" (обидві вакцини виготовлені за подібною технологією у США. — ГПУ), — каже головний санітарний лікар країни Ігор Кузін. — Якщо в людини була важка реакція на першу дозу "Астразенеки", їй дозволено повторно ввести "Пфайзер", за рішенням лікаря.
Людей, які не бажають вакцинуватися добровільно, МОЗ планує мотивувати.
— "Плюшечок" у нас у планах багато. Але найперше треба забезпечити всю країну вакцинами і розширити кількість пунктів щеплень, — говорить міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, 41 рік.
Коментарі