У лісі під містом Гадяч на Полтавщині місцевий геолог 59-річний Микола Торяник знайшов незвичний гриб. Удома за допомогою інтернету та знайомих науковців визначив, що він рідкісний, називається імператорський, або Рейші. Його високо цінують у східній медицині — ним лікують найтяжчі хвороби, помічний від онконедуг.
— Гуляли в лісі з дружиною, фотографували, збирали барбарис, — розповідає Торяник. — Побачив гриб, який до цього часу ніколи не зустрічав. Мав незвичну форму, розмір. Зрізав та забрав додому. Заважив 130 грамів. Почав шукати фото рідкісних грибів у інтернеті. Побачив, що такий гриб називається Рейші. Далі консультувався з науковцями.
Рейші визнаний кращим серед 365 найцінніших лікарських рослин Сходу. За лікувальними властивостями переважає женьшень. У Японії та Китаї гриб є в офіційному переліку протипухлинних препаратів. В Україні за 10 г гриба просять 120 грн.
— Знахідка Торяника вважається середнього розміру. Такою рослина виростає за два-три роки. Зимою не вимерзає, — говорить міколог Ірина Бесєдіна, доцент кафедри екології Полтавського педагогічного університету. — Це дійсно гриб Рейші, але він має наукову назву Трутовик лакований. Росте на деревах листвяних порід по всій території України. Але зустрічається дуже рідко. За життя я такий гриб бачила двічі. Він твердий, але ножем порізати на частини можна. Використовують в настоянках, чаях. В деяких країнах його навчилися вирощувати на зрізах дерев. Потім пеньок із міцелієм гриба ставлять у горщики і продають у магазинах квітів.
Зараз гриб у Торяника вдома.
— Я його сфотографував, зробив відео. Потім розрізав на шматочки, — додає. — Хочу поекспериментувати. Що саме, зараз не скажу.
Коментарі