13 серпня на Книшовому меморіальному цвинтарі в Борисполі поховали 37-річного Миколу Березового — громадського діяча, чоловіка уповноваженої з питань антикорупційної політики Тетяни Чорновол, 35 років. Він загинув від кулі снайпера 10 серпня в бою під містом Іловайськ на Донеччині.
При вході до цвинтаря стоїть почесна варта. 10 чоловіків у балаклавах тримають прапори із символікою добровольчого батальйону "Азов". У його складі Микола Березовий брав участь в АТО. Закрита труна стоїть посеред цвинтаря на столі, застеленому червоним оксамитом. Перед нею плаче Тетяна Чорновол. Вона в чорній вишиванці, голова перев'язана такою ж мереживною хусткою. Обіймає за плечі доньку 10-річну Іванку. Та мне в руках паперову хусточку. Неподалік її брата 3-річного Устима тримає на руках Микола Іванович, батько Тетяни.
— Наш батальйон ночував за 15 кілометрів від місця бою, — розповідає 38-річний Микола Ляхович, товариш Березового. У день смерті був поруч із ним. — Спали на землі біля блокпоста. Я трохи змерз і прокинувся о 2.45. Розплющив ночі, а наді мною стоїть велетень. Аж здригнувся. Придивився, а то — Микола. Він любив поспати. Але тої ночі прокинувся перший. Сказав йому: "Оце так командир. Усі сплять, а ти вже на ногах". Він відказав: так і має бути. Трохи поговорили, Микола написав Тані есемеску: "Я тебе люблю". А за кілька годин загинув.
Березовий був чотовий. Під Іловайськом ми йшли за БМП і попали під снайперський обстріл з обох боків. Гранатометника Андрія Дьоміна на прізвисько Світляк поранили. Микола порушив усі інструкції й кинувся йому на допомогу. Зразу ж отримав кулю в ногу. Сам наклав собі пов'язку. Хлопці переклали Миколу у джип із вибитими вікнами. Лікар хотів йому зробити перев'язку, але отримав поранення в руку. Ми ще півгодини знаходилися в зоні бою, бо наказу відступати не отримували. Коли відійшли, Микола був вже мертвий. Куля влучила в артерію в паху. Хоч він і зробив перев'язку, кровотечу зупинити було неможливо. Поклали його на землю й накрили синьо-жовтим прапором. Сидячи біля тіла, набрав Тетяну й повідомив про смерть чоловіка.
Микола Ляхович витирає сльозу на правій щоці.
— Він брав участь в АТО із самого початку. Завжди йшов попереду, ніколи не ховався за спинами. Я навіть із Тетяною говорив з цього приводу. Та вона сказала, що в цьому питанні на чоловіка вплинути не може. Микола мав аналітичний склад розуму. Цілком міг стати міністром економіки чи фінансів. Дуже любив футбол.
Священик закінчує відправу. До мікрофона підходить Тетяна Чорновол. Крізь сльози каже:
— Коли все почалося, Микола місця собі не знаходив. Він знав, що робити, але в нас не було зброї. Коли ситуація вийшла з-під контролю і спалахнув весь Донбас, Микола сказав: "Тепер уже можна битися в системі. Більше сенсу в тому, щоб стати простим рядовим". Вдома стоїть коньяк, який він спеціально купив, щоб випити за перемогу. Приходьте до нас після перемоги. Ми його вип'ємо.
У гучномовці вмикають пісню "Пливе кача". Люди прощаються по черзі понад годину.
Неподалік могили Миколи Березового поховані військовослужбовці транспортної авіації Сергій Камінський і Володимир Мамот. 6 червня під Слов'янськом їхній літак збили терористи.
Жінку називав "кунічкою", а дітей — "чебуречками"
— Коля й Таня познайомилися на якійсь акції на Черкащині, — розповідає 59-річна Тамара Чернявська, подруга тещі покійного. — Але зустрічатися почали років через п'ять. У Колі батьки рано померли. Таніна сім'я стала його родиною. Тещу й тестя називав "мамою" і "татом". Страшенно любив їх, Таню і діток. Вранці в день смерті Колі зайшла до них у гості. Іванка розпитувала бабусю: "А коли тато сьогодні повернеться? Він же обіцяв у неділю приїхати". Так його і не дочекалася.
Дружину Микола називав "кунічкою", а дітей — "чебуречками".
"Ми були з чоловіком однодумці, — пише Тетяна Чорновол у інтернет-блозі. — Він вважав, що заради країни можна пожертвувати всім. І це при тому, що мене сильно кохав — усі 12 років нашого спільного життя".
Разом із родиною Березовий мешкав у приватному будинку в селі Гора Бориспільського району на Київщині. Народився в Горлівці Донецької області. Очолював там організацію партії УДАР та керував трамвайно-тролейбусним управлінням.
Коментарі