Купували синьо-жовті букети
Напередодні 1 вересня волонтери через соцмережі закликали прийти на Перший дзвоник без квітів, а гроші на них переказати на допомогу армії. Деякі школи офіційно підтримали акцію.
— Раніше купували букет. Цього року — одну квітку й прапорець. Учителька не образиться. Сама сказала — квітів не купляти, — говорить 32-річна Антоніна Галич. 1 вересня в центрі Черкас із дочкою купує троянду за 10 грн.
Букети айстр продають по 20 грн, троянди — по 10–20 за штуку, хризантеми — 15–20. Щоб привабити покупців, одна продавщиця причепила до букетів синьо-жовті метелики.
— Може, хоч так брати будуть, — зітхає.
Із тролейбуса виходять дві жінки. У кошиках несуть айстри та соняхи.
— Якщо в центрі не братимуть, то не знаю, що робити. Стояли на залізничному вокзалі. Там і школа, і садік, і коледж. Соняшники віддавала за 10 гривень. Взяло дві дівчинки, просили ще синю лєнту. Добре, якраз у мене була. Це перший рік, коли першого вересня заробила 100 гривень, — розповідає Ольга Науменко, 54 роки.
Більшість батьків із дітьми проходять повз квітникарів.
— У нас три рази в рік підйом — перше вересня, день святого Валентина і восьме березня, — каже продавець Антоніна Іванівна, 55 років. — А цього року єлі на оренду тягнемо. Всі патріоти, помагають армії, але чого їм мішають квіти?
— Как это без цветов на звонок идти? — запитує в онука Катерина Соломіна. Прийшла зранку на квітковий базар на просп. Юності у Вінниці. — Ти шо, вчительці подаруєш квитанцію? Треба нести хоча б квіточку.
Вибирає три рожеві троянди за 50 грн. Дає гроші онукові, щоб кинув у скриньку на АТО. Її встановили перед школою. На армію жертвують по 50–100 грн. У деяких школах випускникам сказали принести по 200 грн.
Першокласникам батьки купують букети з синіх і жовтих хризантем по 30 грн.
— Букети георгін цього року по 15 гривень. Торік я продала майже 40 штук по 30–35, — згадує Галина Демченко. — Розкуповують чорнобривці. Продаю за 5 гривень.
У магазині "Квіти" по вул. Пирогова вранці порожньо. Продавщиця перев'язує синьо-жовтими стрічками букети.
— Те, що має національну символіку, купують краще. Завжди після першого вересня і останнього дзвоника хазяїн нам видавав премії по 200–500 гривень. Цього року без них будемо, — журиться.
Власник магазину Олег Січкар підрахував:
— У середньому на точці купили по 20 букетів. Торік продавали по 350.
Біля найбільшого ринку квітів на площі Галицькій у Львові торгують півсотні жінок, стільки ж — у павільйоні. Молода продавщиця перев'язує білою стрічкою букет із жовтих і синіх хризантем:
— Хіт цього року — національний букет. Але беруть в основному студенти, бо школярам дорогувато — 100 гривень.
Найчастіше купують букети із троянд за 40–50 грн. Рідше — гладіолуси, хризантеми.
— Я на армію гроші переказувала, і буду переказувати, — 34-річна Ірина Булка вибирає квіти для першокласника. — Але й дитині букет купити маю.
Біля школи №6 на вул. Зеленій на подвір'ї збираються батьки. Цього року лінійку проводять у спортзалі, а не на вулиці, дорослих усередину не впускають. Батько четвертокласника 43-річний Іван Боровець тримає фікус у горщику:
— У нас традиція щороку вазон учительці дарувати. Два тижні тому сусіда в зону АТО спорядили, допомогли купити каску і рюкзак.
У Полтаві більшість школярів на 1 вересня прийшли у шкільній формі.
— Вишиванки ручної роботи дуже дорогі, від тисячі до півтори. А купляти ширпотреб не захотіли, — розповідає 34-річна Юлія Балицька. Її син 8-річний Антон — третьокласник. — У класі більшість так вирішили. Батьки кажуть: краще на вишиванках зекономимо і по 300 гривень скинемося на армію.
Коментарі