У липні вилуплюється тля. Самиці перелітають на інші рослини, утворюють там колонії.
В Україні налічують майже 600 видів тлі. Найбільшою комаха виростає до 10 мм. Частіше вона зеленого кольору, буває ще сіра й рожева. Селиться на зворотньому боці листка чи на суцвітті. Має шість довгих лап, неповоротка.
— Попелиці живуть колоніями, але не мають чіткої ієрархії, як бджоли, мурашки, терміти, — каже Олександр Паляниця, 29 років, із кафедри біології людини і тварин Полтавського педагогічного університету. — Живляться соками рослини. За теплий період року самиця дає 7–20 поколінь. Самці для розмноження навесні та влітку не потрібні. Таке явище називається партеногенез, коли із незаплідненого яйця з'являється нова істота. Суттєвий мінус — в одній спадковій лінії накопичуються мутації. Так буває і в людей. Свого часу французькі королі укладали шлюби між близькими родичами. Часто народжувалися діти зі спадковими хворобами.
Тля живиться соком рослин, у яких багато цукрів. Усі не засвоюються, частина виходить із виділеннями. У народі називають їх "медвяною росою".
— Солодкі екскременти їдять мурашки. Вони утворюють ферми з попелиць. Є мурашки охоронці, пастухи, збиральники. Одні оберігають ферму від ворогів. Можуть взяти попелицю і віднести на безпечне місце. Або розселяють комах на нових листках, коли їх надто багато. Мурахи-пастухи доять попелиць. Погладжують вусиками по черевцю ближче до анального отвору. Ті виділяють солодкі краплі. Із холодами заносять кілька попелиць у мурашник, ховають від холоду, щоб перезимували. Весною розсаджують на молодому листі й розводять нові ферми.
Один із головних ворогів попелиць — сонечко семикрапкове. Мурахи стережуть тлю від сонечка. Можуть скинути комаху з листка.
Попелиця шкодить фруктовим деревам, овочам, злакам, декоративним квітам. Є види, які живуть на корінні. Не любить тля картоплю, тютюн, цибулю й часник.
Коментарі