— Улітку переважно воювала артилерія. Ми брали участь у зачистці Мар'янки. Переслідували диверсійні групи, що заходили на нашу територію. Були перестрілки в буферній зоні, де ворог натрапляв на наші засідки. На щастя, втрат не маємо, — каже 42-річний Олег Дуб, старший оператор протитанкового комплексу роти спеціального призначення "Шторм". Був активістом Майдану, воював у батальйоні "Донбас". Пішов із підрозділу через конфлікт із колишнім командиром Семеном Семенченком. Ініціював створення "Шторму". Рота підпорядковується Нацгвардії.
— Наказ про створення "Шторму" підписали в березні. У квітні–травні проходили навчання в Золочеві Львівської області. Влітку вже були в зоні АТО. В підрозділі служать колишні бійці "Донбасу", "Правого сектора" та інші добровольці. Є військові, які демобілізувалися, але вирішили продовжити воювати в нашому підрозділі. Служать також троє бійців, які повернулися з полону. Всього за штатним розписом — 136 осіб. Командиром є капітан Віктор Камінський (колишній боєць "Донбасу" з позивним "Жак". Мікроавтобусом вивіз десятки бійців з оточення під Іловайськом. — "ГПУ"). "Шторм" — це мобільний військовий спецназ. Виїжджаємо на зачистки, знешкодження диверсантів. Зараз у нас ротація, стоїмо в Бердянську Запорізької області. Виконуємо поліцейські завдання. Боремося з мародерами, злочинцями. На блокпостах перевіряємо машини.
Як справи із забезпеченням? Кажуть, після оголошення перемир'я воно погіршилося.
— Є проблеми з харчуванням. Не голодуємо, але перебиваємося. Макаронів вистачає, але ж хочеться і тушонки до них. Ми — контрактники, платять по 3800 гривень. Деякі хлопці дружинам зарплатні карточки позалишали, щоб родині було на що жити. Самі живуть із того, що є тут. Залежимо від допомоги волонтерів. А вона зменшилася, бо люди виснажилися, менше допомагають. Нам мали дати статус окремої роти спеціального призначення, тоді були б більші зарплати. Але цю поправку чомусь не внесли. Хоч тренували як спецназ. Форма, що видала Нацгвардія, не дуже функціональна. Вона більше як парадна. Хлопці купують собі "горки" (гірські вітровологостійкі костюми. — "ГПУ"). Я служу в російській.
Яка нині ситуація в секторі "М"?
— Спокійна, але народ тут кислуватий. Особливого патріотизму не спостерігаємо. Але й якихось проросійських настроїв не видно. Помітив, що люди нас остерігаються.
Вас затримали після сутичок біля Верховної Ради. У чому звинувачують?
— Саме приїхали бійці "Донбасу" до Києва — були дні пам'яті Іловайської трагедії. Пішов зустрітися з ними. Гвардійцям не можна брати участь в акціях протесту. Коли почалися сутички, намагався допомогти бійцям, які охороняли Раду — щоб їх не скалічили. Потім полетіла граната. Мене заарештували колишні "беркутівці" вже під вечір біля ресторану "Два гуся". Коли на відео побачили, що врятував їхнього полковника — відпустили. Але за кілька тижнів обшукали квартиру матері, де я не живу більш як 15 років. Вручили підозру. Мовляв, я — "свободівець" і організатор заворушень із тяжкими наслідками. Хоча у "Свободі"я ніколи не був.
Війна на Донбасі закінчилася?
— Вона закінчиться, коли Росія перестане існувати. Москва не відмовиться від підкорення України. Бойові дії можуть відновитися будь-коли.
Коментарі