— Онкологічні захворювання зустрічаються в кожної п'ятої кішки. Переважно це агресивні типи раку. Діагностують їх найчастіше на пізніх стадіях. Як у людей, симптоми спершу малопомітні, — каже ветеринар 38-річна Юлія Грачевська з Києва.
У котів рак може з'явитися в будь-якому віці. Найпоширеніші пухлини шкіри, молочних залоз і рота. Часто трапляється рак крові й сечостатевих органів.
— Якщо тварині понад 6 років, її слід обстежувати. Як у людей після 40 — ризик раку зростає.
Коли у кота погіршився апетит, потьмяніла шерсть, з'явилися кровотечі чи виділення з носа або очей, безпричинна втрата або набір ваги — привід звернутися до ветеринара.
— Якщо тварина тривожно або агресивно поводиться, постійно кричить, не йде на руки — ймовірно, в неї щось болить. Не обов'язково через пухлину, але ризик є.
Звертати увагу слід на виразки, припухлості, нарости, набряки, плями на тілі. Особливо небезпечні ті, що швидко ростуть і довго не заживають.
— Ознаки хвороби — привчений до лотка кіт починає випорожнюватися в інших місцях. Увесь час намагається сховатися, спить більше, ніж зазвичай, постійно прокидається.
Для уточнення діагнозу ветеринар призначить ультразвукове дослідження, рентген, аналізи сечі, крові й мазків. Якщо лишаються сумніви або є підозра на метастази, може знадобитися МРТ.
— Слід зробити біопсію. Беремо частинку самого новоутворення. Але коли навколишні тканини вже запалилися — не займаємо, щоб не посилилося. Зразок отримуємо з найближчого лімфовузла. Це дозволить визначити стадію хвороби.
Лікують рак у котів хірургічно — роблять операцію. Якщо з'явилися метастази, призначають хімічну в поєднанні з променевою терапіями.
Коментарі