Із 2015 року влада ДНР націоналізувала на окупованій частині Донецької області все майно Укрзалізниці. На захоплених бойовиками місцевих вокзалах і станціях бойовики здійснюють внутрішні поїздки тільки між містами. Запустили одну електричку до кордону з Росією. В Україну потягів немає.
— На території залізничного вокзалу Донецька працюють каси з продажу квитків, кафетерій, парковка, кімната відпочинку. Але поїзди не ходять, — каже донеччанин 48-річний Артем Зінченко. — Так звані пасажирські потяги дальнього слідування зараз ідуть тільки з Ясинуватої. Найпопулярніші — до села Успенка на кордоні з РФ
та до Луганська.
Ватажки ДНР обіцяли пустити поїзди з головного залізничного вокзалу Донецька 1 червня 2018 року. Але з міста вони йдуть приміськими маршрутами з вантажно-пасажирської залізничної станції "Донецьк-2", що за 5 км від Макіївки. З перону відправляються електрички в Ясинувату й Іловайськ.
— Їду на ринок Макіївки скупитися раз на тиждень. Економлю кожну копійку, тому доводиться користуватися електричкою, — каже 69-річна Олександра Михайлівна з окупованого Харцизька. — Поїздом дістаюся до Макіївки за 5,93 гривні. Автобусом коштує 6,72. Електричка ходить сім разів на день. Один раз між цими містами ходить пасажирський плацкартний потяг Успенська — Ясинувата. Час у дорозі — півгодини.
Між станціями Горлівка й Микитівка курсує один плацкартний вагон. Місцева влада зробила з нього подобу електрички. Квиток можна купити перед посадкою у вагон. Касир виписує проїзний документ від руки.
— Відстань між станціями — приблизно 9 кілометрів. Це єдиний потяг, що з'єднує великі райони міста, — каже 29-річний Валерій Собко з Горлівки. — Проїзд коштує 4,7 гривні. Трохи дорожче, аніж містом.
Пенсіонерам проїзд безкоштовний. Пасажири — переважно люди середнього віку. Але є і молодь. У вагоні чисто, узимку є опалення. Місця заповнені на третину.
Залізничне сполучення з Донецьком перервалося 29 липня 2014 року. Під час бойових дій пошкодили колії на станціях Ясинувата, Авдіївка, Горлівка.
— З нашого залізничного вокзалу можна було поїхати до Києва, Львова, Одеси, Сімферополя, Севастополя та Феодосії. Хіба що до Волинської області не йшли поїзди, — каже 58-річний Віктор Миколайович із Донецька. — Тричі на день відправляли вагони до Києва. До бойових дій потяги рушали навіть до Москви, Санкт-Петербурга, Мінська. Завдяки проведенню в місті Євро-2012 вокзал реконструювали й добудували. Зробили окремо зали для далеких сполучень і приміських, поряд побудували автовокзал.
Українська влада для безпеки людей закрила й маршрути з найближчих вокзалів області — Ясинуватої та Авдіївки.
У сусідній області з кінця липня 2014-го припинили курсувати поїзди з Луганська. Ходили з найближчих підконтрольних Україні міст.
— Син два роки тому вступив до Донецького національного університету у Вінниці. Їжджу до нього через Волноваху, — каже 41-річна Оксана Шевченко з Макіївки. Двічі на рік користується поїздом. — Раніше потяг "Маріуполь — Львів" зупинявся в Донецьку. Було зручно. Зараз доводиться з території ДНР їхати автобусами чи машиною до Волновахи. Звідти поїзди відправляються до всіх великих міст України. Але час у дорозі збільшився, бо минаємо окуповану територію та проїжджаємо майже всю Запорізьку область.
У захопленому Вуглегірську бойовики розбирають колії. Продають на металобрухт і забирають на блокпости.
— Рейки здають, зі шпал будують бліндажі, — каже 62-річний Євген Іванович, пенсіонер з Єнакієвого. — Місцеві навіть пиляють їх на металобрухт, бо нема чого їсти. Ще на пропускних пунктах роблять шлагбауми з рейок. Ріжуть і зварюють їх для цього.
— Деякі станції на території ДНР поросли травою й кущами, — продовжує чоловік. — На вцілілих рейках іржавіють товарні вагони. Їх не чіпають місцеві, бо це власність окупаційного підприємства "Донецька залізниця". Якщо бойовики побачать — посадять.
Вантажні потяги курсують до Росії
Укрзалізниця втратила на непідконтрольній території Донецької та Луганської областей 226 тепловозів і 68 електровозів. Також там залишилися 49 дизель-секцій, 94 електросекції, 29 375 вантажних і 520 пасажирських вагонів.
Пасажирські перевезення між Україною й окупованими територіями припинилися в липні 2014-го. Вантажні перевезення тривали до 2016-го. Із ДНР і ЛНР везли вугілля, туди — ліс. Після їх припинення бойовики почали возити вугілля до Росії. А звідти вже переправляли його в Україну.
Коментарі