четвер, 06 жовтня 2011 07:30

Каштани плутають осінь з весною через потепління

Автор: фото: Андрій Янович
  У кінці вересня в містах зацвіли каштани. Так компенсують поїдене міллю листя
У кінці вересня в містах зацвіли каштани. Так компенсують поїдене міллю листя

— За 50 років не бачила, щоб каштани у жовтні цвіли. У природі щось перевернулося, то щось недобре, — каже тернополянка 72-річна Марія Шаваріна.

За її вікнами, у центрі на вул. Руській, наприкінці вересня зацвіли каштани. Суцвіття рясно розпустилися на верхніх гілках кількох дерев. Поряд виросло молоде листя.

— Виглядає гарно, але насправді для рослини повторне цвітіння дуже шкідливе, — коментує 41-річний Руслан Яворівський, асистент кафедри ботаніки Тернопільського педуніверситету. — Плоди не встигнуть визріти до заморозків. За кілька тижнів цвіт загине. Енергію, яку дерево мало б зберегти до весни, воно використало.

Каже, повторне цвітіння маловивчене. Можливо, дерева розпускаються вдруге через глобальне потепління.

— За умов нормального росту рослини мають зараз готуватися до зими. В них уповільнюється рух соку, опадає листя. А тут раптом через незвично високу температуру дерево не розуміє, що сталося. Думає, що настала весна, тому випускає цвіт. Проте навіть у країнах із теплішим кліматом гіркокаштан (наукова назва дерева. — "ГПУ") цвіте один раз. Тому ймовірніше, що в Україні він розпускається восени через мінуючу міль, яка нищить листя влітку.

Метелик молі поширився по Україні близько 10 років тому. Його завезли з Європи. Комаха розмножується на листі каштанів. Через міль воно жовкне та обсипається влітку.

— Для рослини втрата листя — стрес. Щоб компенсувати їх, дерево випускає повторний цвіт. Так воно прагне завершити цикл розмноження. Повторне цвітіння постійно виснажує дерева, вкорочує їм віку. За нормальних умов каштани ростуть 200 років.

 

Бузок цвіте на околиці Диканьки

Уперше каштани зацвіли восени 2004-го в Києві. Цьогоріч дерева розпустилися у столичному районі Дарниця поблизу магазину "Космо". Кілька років поспіль восени цвіли каштани на вулицях міста Біла Церква на Київщині. На околиці селища Диканька на Полтавщині цвіте бузок.

— Гайок стоїть рожевий, пахне, як весною, — говорить полтавка Ірина Стець, 38 років. Вона приїхала провідати родичів. — Кажуть, торік цвіли лише кілька кущів. Зараз — більшість.

Площа бузкового гаю — близько 2 га. Там ростуть понад сотню сортів.

 

Зараз ви читаєте новину «Каштани плутають осінь з весною через потепління». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути