30-річний наркоман Володимир з Івано-Франківська на СНІД хворіє вже сім років. Крім того, має ще 19 хронічних недуг та інвалідність.
— Я належав до "золотої молоді", — розповідає. — Крав ще зі школи, гроші водилися. У моєму дворі всі пацани кололися. А стати мріяв священиком.
Знайомі його називають Святим. Володимир втратив сім"ю, роботу. Тепер щодня йому потрібна ширка та 100 грамів. Каже, що нині грошей на це не краде. Виграє на автоматах. Інколи підробляє на будівництві.
— Це насправді страшно — знати, що ти скоро помреш, — дивиться скляними очима. — Щоранку встаю і думаю — ще день, ще один день.
Напередодні всесвітнього дня боротьби зі СНІДом він прийшов до одного з міських пунктів благодійного християнського фонду "Солідарність". Там наркоманам обмінювали використані шприци на чисті. Роздавали також презервативи.
— Деколи я ненавиджу вас. Часом хочу "зіскочити", але є чистий шприц — і я знову колюсь, — каже працівникам. — А інколи розумію, що навпаки добру справу робите.
Представники організації розповідають, що за день приходить близько 20 людей. Більше у п"ятницю, бо набирають шприців на вихідні. Дехто навіть збирає використані на вулицях, щоб потім обміняти. Із наркоманської тусовки по товар зазвичай відправляють когось одного. Приходять також і проститутки. Ті розбирають презервативи.
Зараз у "Солідарності" на обліку 1187 наркоманів, 137 проституток та 10 гомосексуалістів. Із них — 72 людини ВІЛ-позитивні. На Івано-Франківщині цього року зафіксували 785 осіб із вірусом імунодефіциту. В Україні загалом щоденно заражається 39 людей і вісім помирає від хвороб, пов"язаних зі СНІДом.
Офіційно в країні трохи більш як 144 тисячі інфікованих. Більшість проживає у Криму, Дніпропетровській, Донецькій та Київській областях, а також у столиці.
Експерти запевняють, що насправді таких людей 377 тисяч, 15 із половиною тисяч із них — діти.
У місті Макіївка на Донеччині уже п"ять років працює спеціалізований будинок дитини. Там виховують 85 ВІЛ-позитивних та хворих на СНІД малюків.
— Майже всі наші вихованці — сироти та напівсироти віком від одного місяця до 10 з половиною років, — розповідає головний лікар Віктор Гончаров, 52 роки. — Батьки їх не забирають і навіть не провідують.
Ми на першому місці в Європі
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) уперше зафіксували в США 1983 року. Тоді ж у Франції Люк Монтаньє відкрив вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), який призводить до СНІДу.
За добу в світі хворобою заражається понад чотириста тисяч осіб.
За даними Організації Об"єднаних Націй Україна посідає 1-ше місце за рівнем поширення інфекції в Європі.
Коментарі