— Не влаштовують темпи вакцинації. Ставив завдання вийти на інші показники, — говорить міністр охорони здоров'я Максим СТЕПАНОВ, 45 років.
Із 24 лютого по 10 березня в Україні від коронавірусу щепили 23 480 осіб. Індійську вакцину "Ковішелд" мобільні бригади уводять медикам, які лікують хворих на ковід, військовим на фронті, персоналу й мешканцям закладів для літніх людей.
— Мали вже щеплювати 10 тисяч осіб на добу і збільшувати кількість. Натомість вакцинуємо трохи більше трьох тисяч, — додає Степанов. — Вирішив втрутитися в ситуацію. Провів нараду з головами обласних адміністрацій, керівництвом Офіса президента, директорами департаментів охорони здоров'я, які координують вакцинацію в містах.
До кінця року хочуть вакцинувати майже 30 млн громадян.
— Для цього потрібно вийти на рівень щеплення у 100 тисяч осіб щодня, — каже голова комісії з біобезпеки та біологічного захисту при Раді національної безпеки і оборони Сергій Комісаренко, 77 років. — В іншому випадку матимемо погані наслідки. Бо вірус постійно мутує. Поширюються менш чутливі до існуючих препаратів штами.
9 березня Міністерство охорони здоров'я схвалило для використання китайську вакцину "Сіновак". Перші 700 тис. доз в Україну повинна доставити фармацевтична компанія "Лекхім" до 15 березня. До кінця травня надійде друга партія — 1,2 млн доз. Вартість однієї вакцини — 504 грн. Її ефективність 83,5%, заявляє виробник.
Раніше МОЗ зареєструвало американський препарат "Пфайзер" і "Ковішелд", що виготовляють за ліцензією шведсько-британської компанії "Астразенека". До кінця другого кварталу маємо отримати близько 4 млн доз індійської вакцини.
Повільна вакцинація спричинена обманом влади, говорить колишній керівник Центру громадського здоров'я Володимир Курпіта, 51 рік:
— Міністр охорони здоров'я постійно бреше. Востаннє це робив з трибуни Верховної Ради, запевняючи, що щеплення почнеться вчасно. Поганий менеджмент і неорганізована робота.
"Ковішелд" не гірша за інші вакцини, що можемо отримати.
— Усі дозволені препарати — однаково ефективні для попередження важкого перебігу хвороби, — продовжує Курпіта. — Щодо легкого перебігу, то ситуація з коронавірусом динамічно змінюється. Тому неясно, яка з вакцин буде ефективніша.
Завезення нових препаратів не полегшить людям доступ до вакцинації.
— Все впирається в організацію роботи. Вакцинальні бригади будуть ті ж самі. Вони не їздитимуть із кількома ящиками різних препаратів, — каже Володимир Іванович. — Усі країни ділять на регіони: в певних одну вакцину використовують, в інших — другу. Це дозволяє уникнути технічних помилок при щепленні.
Через повільну вакцинацію можемо втратити безвізовий режим з країнами Євросоюзу, додає експерт:
— Ймовірно проживемо ще кілька років з періодичними посиленнями і послабленнями обмежувальних заходів. Скільки карантин триватиме, залежить від того, наскільки швидко населення мотивують до щеплення.
Записатися на безкоштовну вакцинацію можна зателефонувавши на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я, в мобільному додатку "Дія" або через однойменний сайт.
Станом на 9 березня в чергу стали майже 190 тис. людей.
Мутований вірус вражає нирки й печінку
В Україні зростає кількість інфікованих. За перший тиждень березня виявили на 10 тис. більше хворих, ніж за останні сім днів лютого.
Почалася третя хвиля пандемії, кажуть у Міністерстві охорони здоров'я.
— Встановлена британська мутація ковіду (новий штам вірусу виявили в Івано-Франківській області спеціалісти інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Лева Громашевського. — ГПУ), — говорить головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, 40 років. — Учені досліджують, чи є в країні південноафриканський різновид хвороби. Мутовані штами мають короткий інкубаційний період — один-три дні, втричі заразніші, відзначаються вищою смертністю. Вражають нирки, печінку, центральну нервову систему.
На ранок 10 березня в червоній зоні перебували Чернівецька, Івано-Франківська та Житомирська області. Решта — в помаранчевій або жовтій зонах.
— Заповненість лікарень понаднормова, — каже мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, 41 рік. — Можливості міста практично вичерпані. Просимо обласну адміністрацію виділити для хворих ще один поверх кардіоцентру.
Зростає кількість пацієнтів на Закарпатті.
— Щодня помирають 12 людей. Збільшилася кількість інфікованих серед дітей, — говорить головний лікар обласної інфекційної лікарні Михайло Поляк. — Багато хворих 35–40 років.
Коментарі