вівторок, 21 листопада 2017 07:25

До Нового року може відбутися обмін полоненими з Росією

Автор: REUTERS
  Полонених бійців Збройних сил України ведуть у центр утримання в окупованому Луганську 17 листопада. До них не допускають представників Червоного Хреста й інших міжнародних організацій
Полонених бійців Збройних сил України ведуть у центр утримання в окупованому Луганську 17 листопада. До них не допускають представників Червоного Хреста й інших міжнародних організацій

— До Нового року можуть з'явитися позитивні новини щодо ­визволення українських заручників, — каже перший заступник голови Верховної Ради, уповноважена президента України з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко, 46 років.

Ірина Геращенко нагадала, що заручників в окупованій частині Донбасу та політв'язнів у Росії постійно більшає.

— Поки що треба бути обережними в коментарях, аби не зашкодити переговорам, — говорить віце-спікер. — Ключ до визволення всіх заручників — у Кремлі. Україна готова погодитися на передачу трохи більше 300 осіб, яких вимагають бойовики, заради визволення 88 українців.

Представник України на переговорах у Мінську 63-річний Віктор Медведчук називає інші цифри. Мовляв, 306 бойовиків хочуть поміняти на 74 українці. 58 із них — у Донецьку, 16 — в Луганську. Напередодні він зустрівся зі своїм кумом — президентом Росії 65-річним Володимиром Путіним і патріархом Російської православної церкви Кирилом, 70 років.

— Ми провели роботу з узгодження списків. Можемо почати перший етап обміну, — заявив Медведчук.

Путін поговорив телефоном із керівниками терористів ДНР і ЛНР, повідомили на сайті Кремля.

— Не йдеться про обмін. Це інша субстанція, — каже згодом прес-секретар Путіна 50-річний Дмитро Пєсков. — Президент озвучив ідею й отримав розуміння. Ще треба узгодити подробиці з українською стороною.

— Ми не можемо відпустити на волю тих, хто не підпадає під дію Мінських угод, — додає Ірина Геращенко. — Наприклад, колишніх "беркутівців", яких підозрюють у вбивстві героїв Небесної сотні.

— Звільнення наших полонених залежить від доброї волі Кремля і Путіна, — каже військовий експерт Юрій Касьянов, 47 років. — Той проявив ініціативу устами свого агента в Україні Медведчука. Має політичні цілі — виглядати перед Заходом "білим і пухнастим" посередником, аби поторгуватися щодо зняття санкцій та введення миротворців на Донбас. Тому шанси на обмін — високі. Також розраховує на довгострокові політичні дивіденди. Показує проросійському населенню в Україні, що від нього все залежить. Захотів — звільнив, не захотів — не звільнив. Такий самий сигнал подає Заходу. Мовляв, будь-які рішення щодо війни на Донбасі потрібно вирішувати через Кремль. У цій грі ми не ведемо, нас ведуть. Не створюємо політичних або військових приводів. Але головне, аби наші хлопці повернулися додому.

Цей обмін рівноцінний?

— Скільки віддамо взамін терористів — не має значення. Хоч тисячу. Люди, які роками перебувають у полоні, мають повернутися. Про них повинні попіклуватися держава й суспільство. Як в Ізраїлі, де одного солдата міняють на дві-три тисячі палестинських бойовиків. Це говорить, що вартість життя солдатів для нас дуже висока. Ворог має це розуміти.

157 українців перебувають у заручниках на окупованих територіях, згідно з інформацією Служби безпеки України. Це — цивільні та військові. Із них підтверджено місцеперебування 88, каже віце-спікер парламенту Ірина Геращенко.

Переговори мають зрушити з місця

— У Росії скоро — вибори президента, — каже військовий експерт, колишній заступник міністра оборони 64-річний Ігор Романенко. — Путін намагається зліпити з себе образ миротворця. Думаю, до кінця року відбудеться хоча б частковий обмін.

Для чого Путін розмовляв із керівниками терористів?

— Розігрує виставу перед Заходом. Мовляв, це громадянська війна й питання треба вирішувати з ватажками. Сам намагається дистанціюватися і показати, що він — поза цим. Це відомий пропагандистський трюк. Путін робить своє, а нам потрібно робити своє. Мінські перемовини — тристоронні: Україна, Росія та ОБСЄ. Але для нас принципово, щоб переговори зрушили з місця. Цього очікує суспільство, родини заручників і вони самі.

Зараз ви читаєте новину «До Нового року може відбутися обмін полоненими з Росією». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути