Три доби горять склади нафтопродуктів у селі Крячки Васильківського району Київської області. Пожежа спалахнула 8 червня о 17.30 — загорілася ємність із бензином на 900 т. Вогонь перекинувся на інші баки. За кілька годин палали п'ять резервуарів із 17. У вівторок о 8.00 бочки вибухнули, полум'я охопило всю базу.
Спалахнули 10 пожежних авто. Загинули четверо людей. Першим від травм помер працівник бази 38-річний Артур Арустамян. Вибух забрав життя трьох вогнеборців — 38-річного Максима Глазкова з Білої Церкви на Київщині й жителів столиці 32-річного Андрія Тарасенка й Антона Басовського, 24 роки. Рятувальник 20-річний Євген Шевчук зник безвісти. Ще 12 людей перебувають у лікарні — мають опіки від 10% до 96% площі тіла.
Нафтобаза на околиці села Крячки. Належить компанії БРСМ. Її власник Едуард Ставицький — екс-міністр енергетики часів Януковича.
Його звинувачують у розтраті державного майна в особливо великих розмірах, зловживанні службовим становищем та відмиванні доходів. Під час обшуків помешкання та офісів Ставицького торік у березні вилучили 42 кг золота, $4,8 млн готівкою та ювелірні вироби. Колишнього урядовця оголосили в розшук, він утік до Ізраїлю.
Нафтобаза мала ємності для 17 тис. т різного типу палива. За кілька кілометрів від неї — військова частина Васильківського гарнізону, а також заводи брухту, бетону й лаків. За радянських часів це все була одна військова авіабаза.
Опівдні у вівторок на околиці Крячків чергують кілька даїшників та правоохоронців, облаштували блокпост. За його межі пропускають тільки пішки. Над головою — величезний стовп чорного диму. Під ним, як у тіні.
— Не можна туди їхати, ти розумієш чи ні? Ти бачив, як люди живйом горять, коли воно ї...шило?! — міліціонер зупиняє двох велосипедистів на підступах до нафтобази.
Звідси видно вогонь, що піднімається метрів на 100. Пожежу від села відділяють лісосмуга й територія заводу бетонів та розчинів "Югора". Неподалік підприємства виставили кордон міліціонерів.
Із білого мікроавтобуса вивантажують 5-літрові бутлі з водою. Машина — у чорних масних плямах. З неба осідає сажа.
— У Василькові комунальники пройшли по будинках. Люди знають: якщо буде евакуація, то по вулиці їздитиме машина й оголошуватиме. Вчора весь смрад ішов на нас, а сьогодні вітер змінився. Ніхто не виїжджає, базар торгує. Та я не рекомендувала б їсти цю городину, — каже Інна Головченко, волонтерка з Василькова.
До кордону правоохоронців мопедом "Дельта" під'їжджає 19-річний Олексій Клименко.
— Я працюю на нєфтебазі у Гребінці (селище за 30 км. — "ГПУ"). Приїхав подивиться. І бачу, що манав я таку роботу — треба звільнятися. Cьогодні з Києва їхав, бачив купу пожарок. Не прості — а ті, що піною гасять. І "скорих" п'ять штук із мигалками, — дістає мобільний, фотографує дим. — Чого тут боятися? Навпаки, жуків на картошці не треба кропити. Самі повиздихають, — сміється.
Підступи до нафтобази на відстані 2–3 км оточують бійці Національної гвардії та 72-ї механізованої бригади. Перекрили перехрестя, розташувалися у лісі.
До оперативного штабу рятувальників можна під'їхати з боку Одеської траси. Близько кілометра йдемо. На узбіччі стоять "швидкі" й пожежні машини. Дві з останніх чергують на в'їзді до військової частини.
До пропускного пункту ДАІ з охоронцем і помічником іде мер Києва 43-річний Віталій Кличко.
— На базі залишається 14 тисяч тонн бензину, — каже. — Експерти вважають, до вечора має все вигоріти. Гасити стільки пального небезпечно та й неможливо. Тут чергують 14 "швидких" і 29 пожежних машин із столиці. Всі київські лікарні працюють у режимі підвищеної готовності, зокрема опіковий центр.
Біля оперативного штабу — багато міліції. На траві відпочивають рятувальники. Волонтери привезли обід: гречку, макарони, відбивні, солоні огірки, салат. Їжу змели за кілька хвилин. На землі розкидані великі пляшки з водою та коробки з молоком. Медики радять якомога більше пити — щоб виводити шкідливі речовини з організму.
У салоні обгорілого КрАЗа відпочиває рятувальник 40-річний Роман Вертюх.
— Там нереально працювати. Жар такий, що форма репається, а маски плавляться. Я на 400 метрів тільки зміг підійти — пекло в очі. Сильний дим, працюєш ледь не за руку з іншими, — витирає обличчя вологою серветкою. — Робимо пінну атаку: машина за хвилину зливає у вогонь весь бак. За цей час треба встигнути заскочити в машину і дати дьору.
Час од часу від нафтобази від'їжджають пожежні машини із закопченими стінками, здертою фарбою. Рятувальники кажуть, що вилили 40 т піни — майже весь запас столиці.
— Там — ад! — кричить водій машини полковникові, який перераховує, чи весь екіпаж на місці.
— Не ти перший, — відповідає той. — Тоже позакладало вуха? Ідіть поїжте, там волонтери кухню зробили.
— Ми вже другу машину їжі привезли, — каже 46-річна Олена Король з інформаційного відділу Васильківської міськради. — Продукти дали місцеві підприємці.
Серед гвардійців, які оточили небезпечну територію, кілька мають шеврони "Правого сектора".
— Ми з учорашнього вечора разом із міліцією тримаємо периметр, — каже Олександр Ведмідь, заступник командира 11-го батальйону ДУКу (Добровольчий український корпус створений за ініціативи громадсько-політичного руху "Правий сектор". — "ГПУ"). — Вибух сьогодні вранці був такий, що людей, які стояли метрів за 300, відкинуло ударною хвилею. Я за бетонною плитою був, не заділо.
До найближчих хат — близько 2 км. Деякі будинки в селі Крячки — порожні. На подвір'ях розкидані іграшки, стоять дитячі візочки. Схоже, люди поспішали.
— Дітей учора почали вивозити, — розповідає місцевий житель Дмитро, 26 років. — Уранці після вибуху полум'я було видно кілометрів за 10. Урожаю капець, їсти плоди не можна. У хаті позакривали вікна. Дітей я вивіз у Мар'янівку, в бік Білої Церкви. Але оце дивлюся, що вітер змінився і дує якраз на них. Треба, мабуть, перевозити.
76-річна Любов Васина поливає з відра цибулю на грядці. Чорна хмара диму простягається над її подвір'ям.
— За мною зять приїжджав із Калинівки (селище за 6 км від Крячків. — ГПУ). І міліціонери двічі приходили, і депутатка місцева. Казали збиратися на автобус, але я відмовилася. Поки що на мене не дєйствує цей дим, — каже. — Як вже не зможу дихати, тоді поїду. Що було — бачили, що буде — побачимо. Може, вже й картоплю свою їсти не можна буде.
Повз двір проходить родина з двома дітьми. Кажуть, ведуть малих подивитися на пожежу.
— У нас хазяйство, боїмося залишати, — розповідає жінка у спортивних штанях. — Але зібрали чемодани, чуть що — тікатимемо.
Із жовтих "Жигулів" виходить голий до пояса чоловік.
— Нікуди ми не поїдемо, — говорить 67-річний Роман Ігорович. — Знаєте, що там було до цього? Войсковая часть. Я в ній служив. Ракети ядерні мали. А тепер — нєфтєбаза. Та її строїли з такими порушеннями, що аж гай шумить. Стоять бочки з топливом, а за 100 метрів — полігон. І солдати стріляють. То чого, думаєте, рвануло? Це не диверсія. Якби хотіли, взорвали б арсенал у частині. Тоді б нашого села не було. А це просто криворукость того, хто строїв. Між бочками відстань у 10 метрів — це повне нарушеніє правил безопасності.
До ранку 10 червня повністю вигоріли чотири ємності з паливом.
Що сталося за чотири дні
8 червня
17.29 — надійшло повідомлення про пожежу біля резервуара з паливом на нафтобазі компанії "БРСМ". Чотирьох працівників забрали в лікарню.
22.47 — горить чотири резервуари. Рятувальники всю ніч заливають їх піною.
9 червня
9.15 — вибухають ще чотири ємності з паливом. Стовп вогню сягає 200 м.
10.06 — троє рятувальників пропали безвісти. Їхні авто згоріли.
10.30 — зайнялися всі 17 резервуарів нафтобази.
11.31 — вибухнули ще дві бочки. Відкачують паливо із сусідньої нафтобази "КЛО" і вивозять арсенал з військової частини.
11.51 — спалахує ліс. У селі Крячки міліціонери пропонують місцевим виїжджати. Евакуації не проводять.
15.00 — 2-кілометрову зону оточують нацгвардійці, військові.
18.54 — на місці пожежі знаходять тіла трьох рятувальників. Зниклим безвісти вважають працівника пожежного поїзда.
10 червня
5.30 — вибух цистерни. Працює пожежний потяг.
9.50 — рятувальники планують локалізувати вогонь і дати паливу вигоріти.
13.49 — пожежники гасять найбільш небезпечний резервуар з мастилом.
18.14 — загасили вогонь на трьох резервуарах із шести. Крім великих цистерн, горять 40- та 60-тонні ємності.
22.10 — вибухнули п'ять цистерн об'ємом 55–75 т. Вибух був прогнозований, техніка та особовий склад відведені завчасно.
11 червня
8.30 — горить ємність на 900 т із пальним та 13 резервуарів — по 50 т. Працюють 303 рятувальники.
10.00 — вибухнули дві ємності по 50 т. Пожежники контролюють 50 відсотків території нафтобази.
45 000 гривень зібрали волонтери міста Васильків 8–9 червня. Закупили марлеві пов'язки, термальну воду та ліки від опіків у місцеву лікарню. Підприємці придбали вантажівку питної води у 5-літрових бутлях. Кілька кафе допомагають рятувальникам з польовою кухнею.
150 об'єктів і три нафтобази налічує автозаправочний комплекс БРСМ-Нафта.
200 метрів становить відстань від нафтобази до військових складів Васильківського гарнізону. Пожежники обкопали склади, рови залили водою. 8 червня частину запасів вивезли.
Коментарі
2