8 жовтня в Києві відкрили відбудований спорткомплекс "Олімпійський". На ньому гратимуть фінальний матч чемпіонату Європи з футболу 2012 року.
О 17.30 біля столичного метро Палац спорту дорогу перекрито. По ній їздять міліціонери на конях. Хлопець у білій футболці зупиняє одного з них. Запитує німецькою, де каси стадіону.
— Ти поняв, шо він хоче? — перепитує той у колеги.
— Не знаю по-якому він говорить. Не англійська точно, а я більше мов не знаю. Шось про стадіон питає, покажи йому, шоб ішов прямо.
Міліціонер вказує рукою на стадіон і двічі повторює російською "Тебе туда!". Німець киває і каже "данке", що означає "дякую".
Міліціонери переглядаються.
— А, он из Дании приехал, — перекладає один другому.
О 18.00 двоє хлопців у шкіряних куртках продають білети по 800 грн.
— Берите два за полторы тысячи. Сброшу 100 гривень на пиво, — махає квитками перед молодою парою.
— Даша, давай почекаємо до восьми. Коли концерт почнеться, вони будуть удвічі дешевші.
У касах квитків немає. З'явилися і зникли з продажу ще у понеділок, 3 жовтня. Було 5 тис. квитків по 800 грн.
Подружжя киян років 50 виходять із ресторану "Віденські булочки" за 200 м від "Олімпійського".
— Добре, що зонтік узяла. Дивися, як нахмурилось.
— Не вздумай його откривать. Тут на всіх кришах снайпери лежать, бо на відкриття Януковича привезуть. Бояться, щоб не було терактів.
18.40. На вході до стадіону скупчуються люди. Хлопець напідпитку в дутій жилетці намагається пронести півпляшки пива. Стюарди, які перевіряють квитки, просять викинути її в урну. Той великими ковтками спорожняє пляшку.
200 грн пропонує на вході високий блондин.
— Браток, пропусти. Я только посмотрю, пофоткаюсь и за полчасика выйду. У меня поезд на Николаев в девять часов.
Стюард відштовхує руку з грошима.
— Шо, мало, да? Держи, еще 100.
Стюард викликає охоронців. Ті відводять чоловіка з натовпу.
На першому рівні стадіону з десяток туалетів ще зачинені на ремонт. Ті, що працюють, закидані будматеріалами, не встановленими унітазами й умивальниками. Кахлі на підлогу і стіни докласти не встигли. Чоловік на виході з вбиральні витирає чорні туфлі від бруду. Від його підошов на підлозі залишаються сліди від глини.
На вході до кожного сектора працюють кіоски з їжею швидкого приготування. Хот-доги продають по 25 грн, гамбургери і чізбургери — по 30. Кава — 12. Більшість у черзі стоять за пивом по 15 грн.
— А шаурми немає? — запитує чоловік у спортивному костюмі. Дає 30 грн за два пива.
Продавець не приймає гроші. Направляє покупця до працівниць перед рестораном:
— Купіть карточку за 20 гривень і покладіть на неї гроші. Коли будете йти зі стадіону, карточку повернете і заберете 20 гривень.
Чоловік повертає пиво, сердиться і йде шукати своє місце в секторі.
— Класно придумали. Європейська система, — міркує вголос жінка років 40. — Але шкода, що тут банкоматів нема. Я взяла тільки 50 гривень.
У віп-сектор гості проходять через готель "Шератон". На вході стоять двоє дівчат-стюардів. За півгодини до початку йде колишній нардеп-"регіонал" Олег Калашніков.
— А что это Калашников без охраны? — перешіптуються дівчата. Квиток у нього не перевіряють. Вітаються, запрошують усередину. — Пожлобился для охранника билет купить.
За 15 хв. до відкриття у готель заходять головний тренер київського "Динамо" Юрій Сьомін, президент ФК "Металіст" Олександр Ярославський. За ними — екс-мер столиці Олександр Омельченко, міністр культури Михайло Кулиняк, депутат-"регіонал" Владислав Забарський, позафракційний Святослав Олійник, "бютівець" Сергій Міщенко, "нунсівці" Микола Катеринчук і Павло Жебрівський.
— Я прийшов оцінити "Олімпійський" як будівельник, — каже Омельченко. — Проект хороший, я був кілька разів під час будівництва. Структура унікальна. Його звели дуже швидко. Але світ не знає жодної великої стройки, що відбувалася б немаксимально швидкими темпами.
Проходять гравці збірної України з футболу. Крізь вітрину видно, як офіціанти заносять у віп-сектор тарілки з нарізаними овочами та м'ясом.
О 20.04 на стадіоні гасне світло. Відкриття починають чотирма танцями і шоу вогню. Виступають ансамбль танцю Вірського та хор імені Верьовки, учасники телевізійного шоу "Майданс".
Над стадіоном запускають салюти. Від одного займається верхня частина чаші — поліетиленовий софіт над 68-м сектором верхнього ярусу. Ведучий продовжує програму. Двоє працівників стадіону за 5 хв. помічають пожежу, пробують загасити вогнегасниками. Глядачі стежать за тим, що відбувається на даху.
На поле вибігають три активістки жіночого руху "Фемен". Оголюють груди. Тримають плакати Fuсking Euro. Їх затримує і виводить охорона футбольної арени.
На поле запрошують молодіжні збірні з футболу, переможців олімпіад різних років. Вмикають гімн, потім оголошують виступ президента 61-річного Віктора Януковича. Глядачі кричать: "Фу!".
— Побудувавши стадіон такого рівня, Україна довела всім, що гідна приймати Євро-2012, — Янукович говорить голосно і швидко, але, коли з арени починають свистіти, замовкає секунд на 20. — Успішна реконструкція безсумнівно стала показовим проектом для іміджу Україні.
— Давайте після його виступу закричимо: "Ананаса на м'ясо", — каже хлопець, який сидить на два ряди нижче.
Янукович оголошує стадіон відкритим. Організатори, щоб заглушити вигуки і свист з арен, вмикають Гімн України.
— Та щойно ж грав. От гімнюки, спеціально підстроїли, щоб Януковича не засвистали.
По куплету з трьох українських пісень "Стожари", "Червона рута" та "Рідна земля" виконують співачки Гайтана, Ані Лорак і Таїсія Повалій. О 21.20 виходить колумбійка 34-річна Шакіра. Співає й танцює 40 хв.
НСК "Олімпійський" прийме п'ять матчів фінальної частини чемпіонату Європи з футболу. Зокрема, фінальний — 1 липня 2012 року.
Коментарі
10