З 20 вересня триває транспортна блокада окупованого Криму. Її здійснюють кримські татари й українські активісти на пропускних пунктах Херсонської області — Чаплинка, Чонгар, Каланчак. На півострів перегородили рух вантажівкам.
— Зателефонували хлопці з одеської самооборони, попросили привезти 14 хлібин і питну воду. Вони стоять на кордоні з Кримом, — розповідає 22 вересня підприємець із Нової Каховки на Херсонщині 57-річний Олександр Пилипенко. З міста виїжджаємо білим "Рено" о 14.30. — На цій машині — вже 27 поїздок в АТО. Поміняв три комплекти гуми. Зараз буде фокус, — дістає буклет і причіпляє до лобового скла великими літерами "ОБСЄ" (міжнародна Організація з безпеки і співробітництва в Європі. — "ГПУ") назовні.
За кілька кілометрів — пост ДАІ. Молодий інспектор хапається за жезл. Бачить на машині аркуш з літерами "ОБСЄ", притримує руку. Олександр Іванович махає йому на знак вітання. По дорозі до Чаплинки зустрічаємо кілька фур, що їдуть у зворотному напрямку.
— Бачиш, назад вертаються, — каже Пилипенко. — 20 вересня було найважче. На прикордонному пункті було всього чоловік п'ять татар. Перше блокування робили місцеві самооборонці та "правосеки". Потім прибула одеська самооборона. Стояли 185 фур. Приїхали Рефат Чубаров, Мустафа Джемілєв (лідери кримських татар. — "ГПУ"), кілька народних депутатів.
О 15.15 проїжджаємо селище Чаплинка. За кілька сотень метрів — блокпост і табір "Правого сектора". До прикордонного пункту стоять 76 фур.
Припарковуємося серед двох десятків авто, мікроавтобусів і "швидкої". Над табором лунає музика. Збоку від шосе на імпровізованій сцені Фемій Мустафаєв, 62 роки, співає українською і кримськотатарською мовами.
Зо три десятки блокувальників стоять на пішохідному переході з національними прапорами кримських татар. Коли проїжджають легковики, розступаються і пропускають їх. Далі на бетонних плитах сидять прикордонники й бійці батальйону спецпризначення "Херсон". Прошу прикордонника з автоматом звести мене з командиром.
— Нема, уєхав, — каже. — Трошки попізже буде.
— Ми з Новоолексіївки, тут недалеко, — говорить російською один із пікетувальників Сервег Гугурик, 51 рік. — У всіх є родичі в Криму. Розповідають, як їх ущемляють. Якесь слово не так сказав — увечері ефесбешники приходять (Федеральна служба безпеки Російської Федерації. — "ГПУ"). Нам односельці підвозять харчі. Вночі по черзі відпочиваємо в бусиках. Стоятимемо до звільнення Криму.
Мустафаєва біля мікрофона змінює київська співачка 44-річна Анжела Ярмолюк.
— Це наш другий виступ, — каже Фемій Мустафаєв. — Перший був учора на Чонгарі. У нас концертна бригада з киян і кримських татар, які перебралися на материкову Україну. Приїхали підтримати земляків. Це дуже правильно, що акція почалася з низів. Тепер хай влада думає, що робити. Акція вже досягла мети — про неї говорять у Європі та Росії.
Заступник сотника одеської самооборони Валерій Начвинов, 35 років, у зеленій футболці роздає розпорядження своїм бійцям.
— Ми приїхали 20-го о дев'ятій ранку. Близько 25 людей розсіяні по трьох пунктах — Чонгар, Каланчак і Чаплинка. Більшість — тут, — розповідає. — Мета — підтримати кримських татар у їхній безстроковій акції. Слідкуємо за порядком, щоб не було провокацій. Потроху збираємо інформацію про трафік контрабандних товарів на Крим, який нині є чорною дірою. В Україні замитнюється товар, знімається податок на додану вартість. Завозиться на півострів. На наших продуктах міняють етикетки, перевантажують на російські фури, везуть у Керч, а звідти — поромом до Росії. Ми не хочемо, щоб на народному горі наживалися ділки. Хай торгують нормальним шляхом.
Ми тут уже облаштувалися. Є приміщення для відпочинку. Он, бачите — люди творять вечірній намаз, — за приміщенням троє кримських татар моляться, сидячи на килимках. — Деякі з них воювали в АТО. Харчами допомагають місцеві жителі й кримські татари. Привозять хліб, пиріжки. Дали чудового кухаря. Їли густий наваристий суп. На вечір буде шурпа і шашлик. З нами тут бійці загону спецпризначення "Херсон", є працівники СБУ.
За нежитловим приміщенням, подібним на недобудований склад, жінка в потертих джинсах і чоловік у балаклаві на широкому столі розподіляють продукти — крупи, овочі, консерви.
— Борщ на вечерю буде, а на завтра? — питає жінка.
— Каша рисова з рибою, — відповідає чоловік.
— Тільки не з тушонкою.
32-річний Ізет Гданов представляється помічником народного депутата. Якого саме, не каже.
— Ця акція — безстрокова. Створили координаційний штаб. Організували харчування й нічліг, розбили намети, — розповідає. — Вимагаємо від України скасувати закон про вільну економічну зону в Криму, від Росії — звільнити українських політичних в'язнів.
Біля мікроавтобуса "Правого сектора" з Херсона в інвалідному візку сидить колишній афганець Григорій Янченко, 67 років. До нього звертаються — дядя Гриша. Він зібрав майже 250 тис. грн для допомоги воїнам АТО.
— Я тут — із позавчора, — каже Григорій Миколайович. — Їздимо з Херсона вахтовим методом. Міняємося через добу. Возимо харчі для себе й наших "правосеків". Є тут активісти з Одеси і Києва.
На зворотному шляху зупиняємося біля групи водіїв, на вигляд, років по 50–55. Вони стоять біля фури з херсонськими номерами.
— Стоїмо з 18-го. Замитнені, а нас не пропускають, хоча акція почалася 20-го, — каже чоловік у рудих штанях. Представляється Віктором. — Чотири роки возимо з Нової Каховки газобетон на будови Севастополя. Тепер зупиниться наш завод, цементний у Миколаєві. Що людям робити?
— Я вожу соду на Константиновку, Вольногорск. Там тоже все остановится, — говорить інший, худорлявий.
— Тут — фури з усієї України, подивіться на номери — Херсон, Житомир, Вінниця, Львів, Миколаїв, Харків, — говорить дебелий чоловік у шортах. — У нас усі документи в порядку.
— Три-чотири дні тому ми проїжджали тут сквозняком, — продовжує Віктор. — Зараз це — спланована акція, причому з обох боків, щоб показати картинку. Дайте нам роботу в Україні — ніхто сюди не поїде, щоб не бачити цей бардак. Ми стали заручниками ситуації.
— Ми з "правосеками" хотіли в перший день пропустити всіх, хто розмитнився до 20 вересня, — каже Олександр Пилипенко, коли їдемо далі. — Потім приїхав Рефат Чубаров з нардепами, довго сперечалися й вирішили нікого не пропускати. Це все-таки дурість. Навіщо вони це зробили — хрін його зна.
У четвер, на п'ятий день блокади Криму, фури з українськими товарами роз'їхались з контрольно-пропускних пунктів. Остання — у середу ввечері, каже Ленур Іслямов, член Меджлісу кримськотатарського народу. На нейтральній території між кордонами стоять п'ять вантажівок. Заїхали напередодні акції. Росіяни їх не впускають через проблеми з документами.
170 тисяч гривень зібрали кримські татари для проведення акції з блокування Криму, за словами лідера Меджлісу Рефата Чубарова.
Коментарі