Для знищення колорадського жука молдовські вчені вивели жука подізуса. Він їсть яйця та личинки шкідника.
— Це винахід молдовського інституту біологічних методів захисту рослин, — каже проректор Полтавського аграрного університету 70-річний Микола Опара. — Подізус невеличкий, сіренький, плюгавенький. Схожий на довгоносика, тільки більший. Їсть личинки колорадського жука й озимої совки. Дуже прожорливий. Я випросив самця і самочку, щоб у себе розвести. То за кілька годин, що їхав із Молдови до України, дві комахи з'їли повну сірникову коробку личинок жуків. Одна біда — вони не переживають наших зим, гинуть за 5-градусного морозу.
Раніше селяни обсаджували ділянки картоплі коноплями. Можна посадити між кущами картоплі нагідки або чорнобривці. Запах квітів відлякує колорадів.
— Коли кущики підростуть, скроплюйте їх кислою сироваткою, — каже Микола Миколайович. — Мені вистачає тричі на тиждень покропити, щоб жуки пропали.
На своєму городі він посипає картоплю цементом.
— Є такий цікавий метод, — знімає двома пальцями чорного жука, який повзає по сорочці, і ставить його на травинку. — Візьміть цементної пилюки, згорніть у капроновий чулок. Прив'яжіть на довгій палиці, щоб не замаститися. Рано, коли листочки ще вологі, ходіть городом і притрушуйте. Тільки не перестарайтеся, листя не має стати сивим від пилу. Личинки почнуть їсти листя, кишковики в них зацементуються, й вони загинуть. Півкілограма цементу вистачить на гектар.
Жука використовують як наживку в риболовлі. На нього добре клює головень, в'яз, ялець, чехоня, жерех. Личинками жука заманюють окунів, плотву, карася та коропа. Жуків висушують на сонці, подрібнюють i змішують із меленими сухарями та глиною.
250 000
Стільки колорадських жуків у другому поколінні можуть наплодитися від однієї самиці. Такий приплід з'їдає понад 1 т картоплі.
3
Стільки років без води та їжі у стані сну може прожити колорадський жук у землі, на глибині до 1 м. Запах картоплі, помідорів, баклажанів і тютюну жуки чують за 1,5 м.
Коментарі