неділя, 09 лютого 2025 13:42

Вибори в Україні: коли можливе скасування воєнного стану

Вибори в Україні: коли можливе скасування воєнного стану
Вибори в Україні: коли можливе скасування воєнного стану ФОТО:eastnews.ua

Проведення виборів в Україні стане можливим лише після завершення воєнного стану, але для цього необхідно усунути загрози безпеці та суверенітету держави.

Про це заявив народний депутат від "Слуги народу", член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський в ефірі Radio NV.

За його словами, воєнний стан вводиться не лише у період активних бойових дій, а й у разі наявності загроз.

"Доки ці загрози не будуть усунуті, скасування воєнного стану малоймовірне. Це питання залежить від багатьох чинників, зокрема дій Росії на фронті та міжнародної підтримки України", - пояснив депутат.

На думку Веніславського, реальну картину можна буде оцінити не раніше кінця лютого, коли стане зрозуміло, які кроки робитиме адміністрація президента США Дональда Трампа щодо Росії та як це вплине на ситуацію.

"Багато що залежатиме від позиції США, їхніх сигналів і конкретних дій. Зараз Росія тисне по всіх напрямках - на півдні, сході та в районі Донбасу. Тому прогнози поки що робити складно",- зазначив парламентар.

Відповідаючи на запитання про можливість проведення виборів у разі заморозки фронту, Веніславський наголосив, що організувати повноцінні вибори в умовах окупації частини територій і мільйонів українців за кордоном технічно неможливо.

"Якщо ми проведемо вибори в ситуації, коли значні території України окуповані, а мільйони громадян залишаються за кордоном без можливості голосування, це може створити загрозу легітимності результатів", - підкреслив депутат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Київ не має проводити їх прямо зараз": Келлог прокоментував вибори в Україні

Він також нагадав, що за нормами міжнародного права вибори можуть відбуватися лише на території дипломатичних установ України за кордоном. Проте практика показує, що організувати голосування для великої кількості громадян у таких умовах надзвичайно складно.

"Ми вже бачили ситуації, коли в окремих країнах, де на виборчі дільниці прийшли кілька тисяч українців, виникав хаос. Там доводилося облаштовувати майже наметові містечка, щоб забезпечити людей водою та їжею", - розповів Веніславський.

За його словами, нинішні умови не дозволяють провести вибори без ризиків для легітимності влади. Окупація територій, відсутність гарантій безпеки та неможливість забезпечити рівні умови для всіх учасників виборчого процесу лише посилюють ці загрози.

Раніше Кіт Келлог, спеціальний представник президента США Дональда Трампа з питань України заявив, що проведення виборів під час війни є ознакою демократичної держави.

"Водночас наразі Україна не повинна все ж цього робити, оскільки це суперечить її Конституції" - зауважив він.

Зараз ви читаєте новину «Вибори в Україні: коли можливе скасування воєнного стану». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути