Олег Кузнєцов, 43 роки, під час ігрової кар"єри виступав за три збірні — СРСР, СНД та України. З останньою він пов"язаний і донині. Тепер уже як асистент головного тренера збірної Олега Блохіна.
Ви перенесли наше інтерв"ю на один день, тому що приймали японських журналістів. Про що йшлося?
— Японці пишуть оглядові статті про учасників фінального турніру Кубка світу. Випитували про стосунки футбольних збірних України та Росії, про відносини між країнами, хотіли нас лобами зіштовхнути. Згадували розпад СРСР і цікавилися, чому українці гратимуть на Кубку світу, а росіяни — ні. Що міг відповісти? Сказав, що повною інформацією щодо стану справ у російській збірній не володію, мені своїх турбот вистачає.
Ви стежите за збірною Саудівської Аравії, яка є одним із наших суперників на Кубку світу. Що скажете про цю "темну конячку"?
— Два матчі аравійців переглянув "уживу". На ще двох побуваю: 11 травня вони грають проти голландців, а 31-го — проти румунів. Аравійці не перемогли в жодному з товариських матчів, однак грають підопічні Пакети цілком пристойно. Інша річ, що вони тільки шукають свою гру. Команду очолив новий тренер. Йому необхідно провести побільше товариських матчів, щоб визначитися з оптимальним складом.
Після закінчення відбіркового циклу в збірній не з"явилося нових імен. Це вас тривожить?
— Тренерський штаб був готовий до цього. Крім того, вважаю, етичним буде повезти на Кубок світу тих людей, які завоювали це право у відбіркових матчах. От іспанці зараз оголосили список із 33 футболістів. І якщо вони всі раптом травмуються, їм знайдуть рівноцінну заміну. А нам де її взяти?
Позиція правого захисника досі проблемна?
— Усі чомусь зациклюються на цьому і забувають, що в нас і з лівим флангом проблеми. Маємо одного динамівця Несмачного, який не завжди потрапляє до основного складу свого клубу. Взагалі ж захисник має кваліфіковано зіграти на будь-якій позиції — чи у центрі, чи на фланзі.
Футболісти, які виступають у російському чемпіонаті, можуть допомогти збірній?
— Твердо скажу про одного — Гусіна. Думаю, буде у нашій обоймі й Калиниченко. Переглядали Білецького. Але навряд чи він здатний посилити командну гру.
Бюро Професійної футбольної ліги вирішило, що чемпіонат України фінішує не 14, а 10 травня. Це позитив?
— Однозначно. І не думаю, що для виявлення переможця потрібно буде проводити "золотий" матч. Упевнений, що "Динамо" стане чемпіоном після закінчення 30 туру. Можливо, і не достроково, але вдома підопічні Дем"яненка "Шахтареві" в останньому турі не програють.
Кубок світу — це свято для уболівальників, а не для футболістів
Як тренерський штаб збірної скористається "зайвими" чотирма днями?
— Поки що не вирішили. Можливо, дамо людям відпочити. Попередньо, 18 чи 19 травня, поїдемо на відновлювальний збір до Туреччини. 26-го повертаємося, а 28-го зіграємо товариський матч. Є два приводи: день Києва та проводи збірної до Німеччини. Поєдинок відбудеться на "Олімпійському", а суперника ще не визначено.
Перед стартом на Кубку світу українці зіграють з Італією, Ліхтенштейном та Люксембургом. Чому обрали ці команди?
— Нам потрібні різні за класом суперники. З Італією, 2 червня, на поле вийде основний склад. П"ятого числа ми взагалі планували зіграти з якимось швейцарським пивзаводом. Так що Ліхтенштейн не найгірший варіант. Перевіримо резерв. А 8 червня з Люксембургом виступить змішаний склад.
Наша команда стартує на Кубку світу однією з останніх. Це добре чи погано?
— Хто ж його знає? Можливо, хлопці й "перегорять". А можливо, заспокояться, якщо в перших матчах будуть сенсації, які зайвий раз підтвердять, що з усіма можна грати на рівних.
Як футболіст ви виступали на двох Кубках світу. Які спогади?
— Особливих немає. За місяць до старту "зачинялися" на базі в Новогорську. У 1986-му в Мексиці та за чотири роки по цьому в Італії жили у горах. Кубок світу — це свято для уболівальників, а не для футболістів. Приїхали на стадіон, зіграли і поїхали.
Із "Динамо" ви перейшли до шотландського "Рейнджерс". Чому?
— Інших конкретних пропозицій не було. Шотландія, ясно, не СРСР, там рівень вищої ліги як першої союзної. Один "Рейнджерс" тоді був, "Селтік" на спаді. Напівпровінційні стадіони, у деяких містах роздягалися ледь не в бараку. Зате і свободи більше мали: зіграв матч — і вільний. Тоді в "Рейнджерс" 13 основних футболістів було: 11 на полі й два в запасі. Тільки вони й отримували преміальні.
Після завершення ігрової кар"єри Кузнєцов тренував столичний ЦСКА. Каже, що то був унікальний досвід — працювати без зарплати. Потім був асистентом Олексія Михайличенка в "Динамо". Коли того звільнили, пішов і Кузнєцов.
— Не міг вчинити інакше, — пояснює. — Мене ж саме Михайличенко запросив до клубу.
Олег Кузнєцов народився 22 березня 1963 року в Чернігові
1982 — перейшов до київського "Динамо"
1986 — виграв Кубок кубків
1988 — став віце-чемпіоном Європи
1990 — перейшов до шотландського "Глазго Рейнджерс"
1994 — перейшов до ізраїльського клубу "Маккабі" (Хайфа)
2001 — головний тренер київського ЦСКА
2002–2004 — помічник головного тренера "Динамо"
2002 — працює у тренерському штабі збірної України
Чемпіон СРСР (1985, 1986, 1990), Шотландії (1992, 1993). У чемпіонатах СРСР провів 181 матч, забив 15 м"ячів. За збірну СРСР зіграв 63 матчі, забив 1 м"яч.
Коментарі