16 грудня зібралися представники клубів прем'єр-ліги. Вирішували, як бути з чемпіонатом серед найсильніших команд України. На старт нинішнього вийшли 14 клубів. Деякі з них не мали б цього робити через заборгованості перед футболістами. Але підписали меморандум. Зобов'язувалися закрити борги до 31 грудня. Й отримали ліцензію на сезон.
— Не уявляю, як можна бути таким наївним, щоб повірити цьому меморандуму, — каже 36-річний Кирило Крижановський, головний редактор інтернет-сайта football.ua. — Наприклад, слово дав "Металіст". Його власник Сергій Курченко перебуває в розшуку, переховується в Москві. А в Харкові розвалює все, що залишилося від попереднього власника "Металіста". Аналогічно — ужгородська "Говерла". Ще влітку адекватні люди розуміли: меморандум — бомба уповільненої дії. Бо ніхто не платитиме по боргах, а відбирати ліцензію взимку — вбити чемпіонат. Борги в нас мають 70 відсотків клубів. Якщо не допустити їх до весняної частини змагань, то закінчувати її з п'ятьма командами? Маячня. Тому більшість дограє, а на наступний сезон треба висунути жорсткі умови.
Які саме?
— Запропонував би варіант, що використовують у північноамериканських лігах. Укладаємо угоду на три сезони. Згідно з нею, протягом цього часу прем'єр-ліга перетворюється на "закритий клуб". Ніхто з нього не вилітає. Грають 8–10–12 команд. Це не так важливо. Але всі дають фінансові гарантії участі. Вносять на депозит, скажімо, п'ять мільйонів доларів на сезон. Нехай частинами. Можливо, хтось долучиться з першої ліги. Хай не за спортивним принципом. Зате матеріально міцний, з інфраструктурою. Тоді ми застрахуємося від зникнення клубів під час сезону. Це — по-перше. По-друге, матчі прем'єр-ліги не відбуватимуться на київському стадіоні імені Банникова, абсолютно неготовому до поєдинків такого рівня.
Чи погодиться на таку лігу УЄФА?
— А що їй залишається робити? Дивитися, як розвалюється чемпіонат України?
Цей варіант практично нездійсненний. Який вважаєте реальнішим?
— Очевидно, з наступного сезону залишать 12 команд. Зіграють у два кола. Потім буде розподіл на "шістки". Одна — боротиметься за "золото" й місце в єврокубках. Друга — щоб не "вилетіти". Так хочуть власники клубів.
І телевізійні транслятори чемпіонату також.
— От на них я не зважав би. Турнір показують телеканали, що належать власникам клубів — Ігореві Коломойському та Рінату Ахметову. Тому позиція каналу "2+2" чи "Футболу" — це воля олігархів. Телебачення було б серйозним гравцем, якби вкладало власні кошти. Зароблені, а не отримані від інвестора.
За яких умов чемпіонат України може оздоровитися?
— Якщо власники клубів захочуть заробляти на футболі. Розуміння того, що клуб має бути бізнесом, а не іграшкою президента, є лише в "Карпат". Вони прагнуть вийти в нуль, а в майбутньому — стати прибутковими. У правильному напрямку рухається "Шахтар". Проте має шалені витрати, що важко компенсувати в нашій країні. Можна зрозуміти "Динамо". Він — популярний. Навіть якщо нинішні власники не зможуть утримувати клуб, завжди знайдуться охочі купити його. Тим більше є що придбати — стадіон, базу. А що купувати в ужгородської "Говерли"? Тому сміюся, коли чую про зацікавленість німецьких інвесторів.
Як в Україні можна заробити на футболі — продаж телебаченню прав на матчі? Із квитків, атрибутики?
— Ні, цей шлях не для нас. Україна — не настільки футбольна держава. Та й купівельна спроможність населення низька. Єдиний шлях — клуб має готувати футболістів на продаж у міцні європейські клуби. А з отриманих грошей — жити. Іншого варіанту не існує.
29 лютого 2016 року відбудуться вибори президента української прем'єр-ліги. Організація створена у травні 2008-го. Відтоді її очолює Віталій Данилов, колишній власник футбольного клубу "Харків". Через страйк гравців, які вимагали зарплатні, п'ять років тому клуб припинив існування.
Коментарі