Чим запам'яталися колишні президенти Федерації футболу України
1. Віктор Банніков
Хто: колишній воротар київського "Динамо".
Коли заступив на посаду: грудень 1991-го, 53-річним.
Коли пішов з посади: липень 1996-го. Помер у квітні 2001-го.
Що зробив позитивного: твердо стояв на позиції проведення незалежного чемпіонату України з футболу, хоча Москва на початку 1992-го хотіла організувати "першість СНД". 6 березня 1992-го матчем "Чорноморець" — "Карпати" наш турнір стартував, а СНД так і не відбувся, обмежившись зимовим "Кубком Співдружності".
Що зробив негативного: не зміг добитися, щоб Україна мала шанс взяти участь у відборі на Кубок світу-1994. У чемпіонаті 1992/93 "намудрили" з регламентом так, що за підсумками турніру ніхто не вилетів. Лігу розширили до 18 команд. Не поїхав на узгодження календаря відбору до Євро-1996, внаслідок чого українці отримали незручний графік ігор. Призначив тренером Олега Базилевича. Той розсварився з керівництвом київського "Динамо", програв перший офіційний матч Литві і подав у відставку.
2. Валерій Пустовойтенко
Хто: міністр Кабміну.
Коли заступив на посаду: липень 1996-го, 49-річним.
Коли пішов з посади: серпень 2000-го.
Що зробив позитивного: держава за прем'єрства Пустовойтенка профінансувала реконструкцію Національного спортивного комплексу "Олімпійський".
Що зробив негативного: залишив головним тренером збірної Йожефа Сабо. Команда програла стикові матчі Хорватії та Словенії. Особливо прикрою була поразка останній — за сприятливого рахунку в домашній зустрічі Сабо дав команду футболістам відійти назад. Пропустили після рикошету і не поїхали на Євро-2000. Тоді Пустовойтенко переконав Валерія Лобановського і той очолив національну команду. Але це треба було робити на кілька років раніше.
3. Григорій Суркіс
Хто: власник київського "Динамо", президент професіональної футбольної ліги, народний депутат від Соціал-демократичної партії (об'єднаної).
Коли заступив на посаду: серпень 2000-го, 50-річним.
Коли пішов з посади: вересень 2012-го.
Що зробив позитивного: виграв для України право на проведення фінальної частини Євро-2012. За його президентства збірна пробилася до фінальної частини Кубка світу-2006 і дійшла до чвертьфіналу — вгадав із тренером Блохіним.
Що зробив негативного: не відмовився вчасно від співпраці з Олегом Володимировичем. Призначив його повторно, і на домашньому Євро збірна не вийшла з групи. Помилково запросили до команди і тренера Леоніда Буряка.
Очоливши ФФУ, одразу підпорядкував собі суддів — раніше керував ними як президент Професійної футбольної ліги. Ті, особливо за часів "раннього" Суркіса, здебільшого свистіли на користь "Динамо". Виняток — херсонський арбітр Жосан. У квітні 2001-го не призначив стовідсоткового пенальті у ворота "Шахтаря" за порушення проти киянина Черната. Донеччани матч виграли, але титул дістався "Динамо".
4. Анатолій Коньков
Хто: колишній футболіст київського "Динамо" і директор першолігової алчевської "Сталі".
Коли заступив на посаду: вересень 2012-го, 62-річним.
Коли пішов з посади: січень 2015-го.
Що зробив позитивного: призначив головним тренером збірної Михайла Фоменка. Команда несподівано успішно виступила у кваліфікації Кубка світу-2014. Поступилася Франції, що у фінальному турнірі пробилася до вісімки найсильніших.
Що зробив негативного: не зміг зібрати дієздатну команду. Постійно відбивався від атак свого заступника Анатолія Попова і звинувачень у корупції. Провалив заявку на Євро-2020 і ледь не зірвав товариський матч Україна — США. Не пояснив жодного неоднозначного вчинку. Єдиний, кого усунули завчасно під час першої каденції.
Коментарі