Сьогодні у Німеччині стартує фінальна частина 18-го Кубка світу з футболу. Починаючи з 1998 року, в ній беруть участь 32 команди. Уперше на змаганнях такого рангу самостійною командою буде представлена збірна України.
Раніше наші футболісти змагалися на Мундіалі у складі збірної СРСР. Першим вітчизняним учасником головного футбольного форуму був київський динамівець Юрій Войнов. Він грав на Мундіалі-1958 і за його підсумками увійшов до символічної збірної турніру.
Сорок років тому збірна СРСР досягла найвищого результату на Кубках світу. Підопічні Миколи Морозова посіли четверте місце. Були у тій команді й київські динамівці — Леонід Островський, Йожеф Сабо та Валерій Поркуян. Останній забив чотири м"ячі у шести матчах і став найкращим бомбардиром збірної.
1970-го "Динамо" делегувало до збірної п"ятьох футболістів — Серебреникова, Мунтяна, Пузача, Хмельницького та Бишовця. Останні троє склали ударний кулак у нападі, а Бишовець забив чотири м"ячі — більше за усіх партнерів.
1982 року нинішній тренер збірної України Олег Блохін уперше виступав на Мундіалі як гравець. Та команда мала реальний шанс вийти до півфіналу, але у вирішальному матчі не зуміла обіграти збірну Польщі.
Через чотири роки збірна Союзу на 80% складалася з гравців київського "Динамо" — тодішнього володаря Кубка кубків. Разом з киянами в "основі" виступали москвич Дасаєв, ленінградець Ларіонов та мінчанин Алейников. Тренував команду Валерій Лобановський. Його підопічні запам"яталися яскравою грою, але у 1/8 фіналу поступилися бельгійцям 3:4. Усі три м"ячі забив Ігор Бєланов, визнаний наприкінці року найкращим футболістом Європи.
На Мундіалі-1990 збірну знову тренував Лобановський. Вона посіла останнє місце у групі і до плей-оф не потрапила.
Киянин Юрій Войнов потрапив до символічної збірної Кубка світу-1958
Після розпаду Союзу українським уболівальникам довелося чекати шістнадцять років, щоб побачити свою команду на Кубку світу. У відбірному турнірі до Мундіалю-1994 українці не виступали: ФІФА визнала спадкоємцем збірної СРСР Росію і допустила до кваліфікаційних змагань тільки цю команду. За неї грали і уродженці України — Юран, Канчельскіс, Онопко.
Далі нашим не таланило у плей-оф. За право вийти до фінальної частини Кубка світу-1998 команда Сабо поступилася хорватам, а через чотири роки збірну під керівництвом Лобановського переграли німці.
І тільки Олегові Блохіну вдалося реалізувати мрії уболівальників та цілого покоління футболістів — Шовковського, Ващука, Реброва, Гусіна, Шевченка. Цього разу українці минули раунд плей-оф, посівши перше місце у своїй групі.
Німеччина вдруге у своїй історії прийматиме головні футбольні змагання. Уперше ця країна була господарем Мундіалю 32 роки тому. Змагання пройдуть у 12 містах, і повболівати на стадіоні проблематично навіть для самих німців. Усі квитки давно розкуплені через Інтернет.
Ті ж уболівальники, яким не пощастить потрапити на трибуни, зможуть відвідати численні бари, власники яких заздалегідь підготувалися до турніру.
— Я отримав уже сто заявок на перегляд стартового поєдинку Німеччина — Коста-Рика, — розповів "ГПУ" власник одного з дортмундських кафе Маркус Шобель, 40 років. — А мій заклад може прийняти удвічі менше. Тому багатьом довелося відмовляти. Місце знайдеться насамперед для друзів і тих, хто вніс попередню плату за столик — 500 євро.
У дні матчів збірної господарів турніру припинить свою роботу навіть одна з фортець-музеїв Дортмунда: там встановлено великий екран для трансляції матчів.
На вокзалах країни у ці дні оголошення лунають не лише німецькою, а й французькою, англійською. На автобанах встановили додаткові інформаційні знаки англійською. З атрибутикою турніру зараз можна купити майже будь-який товар — від білизни до шоколаду.
Коментарі