Костя Цзю, 37 років, — колишній чемпіон світу з боксу в середній вазі. У лютому він відвідав боксерські вечори в Києві та Львові. З уродженцем російського міста Сєров, а нині мешканцем австралійського Сіднея ми бесідували в холі київського Палацу спорту. Цзю був іронічним та категоричним у відповідях. Розмовляли російською.
Коли востаннє були в Києві?
— Ще в часи СРСР — 1990-го чи 1991 року. Після нашої розмови хочу піти на двогодинну екскурсію. Щоправда, погода не дуже (надворі тоді була заметіль. — "ГПУ").
Ви обіцяли зрізати свою кіску, якщо підете з боксу. Кіска ще є. Чи є шанс знову побачити вас на рингу?
— Ні. Боксери повертаються з трьох причин. Перша: про них починають забувати. Друга: проблеми з грошима. Третя: немає чим зайнятися. Я таких проблем не маю.
Віталій Кличко їх також не має, але у бокс повертається.
— Я завоював титул чемпіона світу 1995 року. Провів майже півтора десятка боїв, де успішно захищав своє звання (його відібрав у Цзю британець Хаттон у червні 2005-го. — "ГПУ"). А скільки був чемпіоном Кличко-старший? Один бій? Він просто не встиг насолодитися цим званням.
Чи здатен Віталій Кличко повернути собі титул чемпіона?
— Гадаю, так.
Тобто в очікуваному поєдинку Маскаєв–Кличко віддаєте перевагу українцеві?
— Цього я не казав. Такого бою ще просто немає.
Чим поясните домінування вихідців із колишнього СРСР у суперважкій вазі?
— Чому впав Рим? Зарвалися там люди. От і американці зарвалися. А наші продовжують залишатися голодними до перемог.
Чи правда, що діючим боксером ви заробляли більше на майстер-класах, аніж на боях?
— Ні. Тебе цікавлять мої гонорари за майстер-клас? Жодної таємниці не роблю з цього — 15 тисяч доларів за годину. Майстер-класи Кості Цзю виставляються на аукціони. Але всі зароблені на цьому гроші я перераховую в благодійні фонди.
У моєму фан-клубі зареєстровано 20 тисяч осіб
У рідній Росії часто буваєте?
— Цього року планую п"ять візитів. Кожен — до трьох тижнів. Тобто за рік буду в Росії майже чотири місяці. Для цього доведеться близько 300 годин провести в літаках!
Можливо, варто просто змінити місце проживання?
— А ти бував у Австралії? Ні? Якби хоч раз там був, не захотів би звідти їхати. Там усе чудово — природа, люди. Після поразки від Хаттона не боявся повертатися до Австралії — там Костю Цзю люблять за те, що він є.
Узагалі, коли мене питають про Австралію, відразу пригадую незабутнє: "Чому Воркута? Тому що я там сидів", — сміється.
Коли у вас наступна сесія в єкатеринбурзькому університеті фізичної культури та спорту?
— У травні. Заїду туди з Тули, де відбудеться турнір на призи Кості Цзю. В університеті маю вільний графік. Треба буде прочитати лекцію викладачам, як скинути зайву вагу. Гадаю, у світі небагато людей, які можуть сказати з цієї теми більше, ніж я. Перед своїми боями я "зганяв" до 20 кілограмів.
Скільки людей є членами вашого фан-клубу?
— Двадцять тисяч.
Після того як із рингу пішли Тайсон, Холіфілд та Льюїс, професійний бокс потьмянів. Коли можна буде очікувати появу нових яскравих особистостей?
— Це не лише від боксерів залежить. Спортсмен має робити свою справу на рингу, промоутери та журналісти — робити піар поза ареною. Але я б не сказав, що в боксі нині посередні спортсмени. Моя версія найкращих на цей момент: Мейвезер, Де Ла Хойя та Хопкінс. Тому травневого бою між Мейвезером та Де Ла Хойєю чекаю з нетерпінням. Гадаю, останній переможе. Він має мотивацію: може пробігти перед поєдинком 200–300 кілометрів, провести 180–200 спарингів. До речі, мені це робити вже ліньки.
З якими українськими боксерами знайомі особисто?
— Тільки Володю Кличка "шапочно" знаю. Про середньоважковаговика Сергія Дзиндзирука чув схвальні відгуки. Кажуть, він технічний боксер, може битися в Америці. Але німецькі господарі Дзиндзирука не можуть його туди проштовхнути. Є у вас ще один боєць у легкій вазі. Забув прізвище.
Володимир Сидоренко?
— Точно. Якось він підійшов із братом до мене, попросив сфотографуватися. А от ваш Котельник у першій спробі не зміг побити француза М"Байє, якого я у свої найкращі роки за суперника не вважав би.
Чи правда, що ви хочете спробувати себе як актор?
— Так. Надійшла пропозиція знятися у фільмі "Мавр", сучасній інтерпретації "Отелло" Шекспіра. Гратиму там злодія Яго. На мій погляд, цей персонаж не такий уже й поганий, має свої принципи, погляди. Буде у фільмі рукопашний бій. Готую себе до нього. Не повірите — навіть перечитую Шекспіра.
1969, 19 вересня — народився в місті Сєров Свердловської області
1978 — почав займатися боксом
1989 — став чемпіоном Європи у вазі 63,5 кг, визнаний найкращим боксером турніру
1991 — поїхав до Австралії
1992 — перейшов у професіонали
1995 — став чемпіоном світу, 14 разів захистив титул
2005 — програв британцеві Рікі Хаттону
Має дружину Наталію та трьох дітей: синів Тимофія й Микиту та доньку Анастасію
Коментарі