55-річний Роман Григорчук — український тренер, який на батьківщині найкраще попрацював з одеським "Чорноморцем", грав у 1/16 фіналу Ліги Європи 2013/14. Якийсь час його прізвище фігурувало серед кандидатів на посаду головного тренера київського "Динамо". Останні п'ять років працював у Азербайджані та Казахстані.
Стали сильнішим як тренер за п'ять років, проведених за кордоном?
— Я сказав би — досвідченішим. Багато чого навчився. Працював із командами, які у своїх чемпіонатах стали лідерами. Міг реалізувати власні ідеї. Здобув досвід, бо був у різних країнах, в яких культура, побут, філософія людей відрізняються. Це збагатило мене як тренера й людину.
Із січня перебуваєте у творчій відпустці. Така пауза корисна?
— Я міг би спокійно обійтися без неї. Але подібні періоди теж потрібні. Є момент відійти на час від практики футболу та проаналізувати без емоцій багато речей, прийти до нових тренерських рішень.
Нині один із найкращих українських тренерів — Віктор Скрипник. Працює в "Зорі", до того тренував "Ригу". Ви також маєте досвід роботи в Латвії, перед тим як приїхати в Україну. Як пояснити те, що з цієї нефутбольної країни до нас їдуть підготовлені фахівці?
— Там до всього підходять прагматично. Дитячий футбол добре розвивається. Все акуратно, без розмаху.
Для тренера це хороший досвід. Там можна працювати та розвиватися.
Ваш "Чорноморець" був фіналістом Кубка України-2013. Особливо гравці тієї команди ніде далі не "засвітилися". В чому була сила того "Чорноморця"?
— Чемпіонат України тоді був дуже сильний. У чемпіонаті грав ряд топфутболістів. Тільки в конкурентному середовищі можна розвиватися.
У "Чорноморці" була підібрана команда, яка хотіла прогресувати та перемагати. Все, що стосується матчів, інших аспектів — це одне задоволення працювати. Тим паче, в тій футбольній атмосфері, що тоді панувала на одеському стадіоні.
Торік збірна України під керівництвом тренера Олександра Петракова виграла молодіжний Кубок світу. Чого здатні досягти гравці тієї команди?
— Скажу так: можуть вирости понад 10 футболістів, які коштуватимуть 20–30 мільйонів євро (600–900 млн грн. — ГПУ).
Готові знову працювати в Україні?
— Так, звичайно. Але тільки в команді, яка має амбітні плани, прагне грати в єврокубках.
Я хотів би здійснити мрію: вийти зі своєю командою до групового турніру Ліги чемпіонів. Футбольне життя має зміст, коли воно повноцінне. Коли є можливість реалізуватися і досягати таких перемог, які запам'ятовуються на все життя.
Творча відпустка — час для стажування в інших клубах?
— Намагаюся постійно вчитися та розвиватися. Варіант зі стажуванням не виключаю, хоча гострої необхідності в цьому не відчуваю. Важливіше для мене зараз — достатньо часу для об'ємної роботи. Можу в повній мірі систематизувати всі ідеї та напрацювання.
Чому в Україні так мало довіряють молодим тренерам?
— Молодий тренер має "прорубати" собі дорогу нагору. Показати якість власної роботи в командах нижчого класу, заявити про амбіції. Інший шлях бачимо на прикладі "Челсі". Коли керівництво призначило молодого тренера Френка Лемпарда, який був легендою клубу.
Коментарі