Висоту 2,41 м підкорив минулого четверга на турнірі "Діамантової ліги" у швейцарському місті Лозанна 23-річний Богдан Бондаренко. Це — рекорд України й шостий результат за всю історію. Вище Богдана стрибали лише рекордсмен світу Хав'єр Сотомайор і рекордсмен Європи Патрік Шьоберґ. Для порівняння висота футбольних воріт — 2,44 м.
Киянин Рудольф Поварніцин уперше здолав 2,4 м 11 серпня 1985 року. За місяць його рекорд побив колега по збірній Союзу Ігор Паклін. 1987-го швед Шьоберґ стрибнув на 2,42 м. Потім настала черга легендарного кубинця Сотомайора. Він тричі перевершував світове досягнення, зупинившись на позначці 2,45 м 1993 року.
Після відходу Сотомайора в стрибках у висоту був застій. 19 років ніхто не міг перестрибнути 2,41 м. 4 липня це зробив харків'янин Богдан Бондаренко.
Післяолімпійський рік відзначився зміною лідерів. Декілька 22-23-річних спортсменів заявили про бажання здобути першість. Кращим із них донедавна вважали Мутаза Баршима з Катару, бронзового призера Олімпіади в Лондоні. В його активі є стрибок на 2,4 м. Значно покращили результати віце-чемпіон Олімпіади американець Ерік Кіннард (2,37) та канадець Дерек Друїнн (2,36). У їхній тіні досить довго перебував Богдан Бондаренко. На початку року його кращий стрибок становив 2,31 м.
Цієї весни й літа українець почав стрімко прогресувати. Тричі перемагав на турнірах "Діамантової ліги" й одного разу став другим. У травні харків'янин двічі стрибнув на 2,33 м, в червні — на 2,36, в липні — на 2,41. Останню висоту взяв чисто, на відміну від Баршима, який подолав 2,4 м, але зачепив планку.
За перемогу Богданові заплатили 10 тисяч доларів
— Це щось неймовірне. Покращити цей результат буде важко, — каже Бондаренко.
Екс-рекордсмен України 51-річний Рудольф Поварніцин не сумує, що побили його рекорд:
— Мені зателефонував батько Богдана і його тренер — Віктор Бондаренко. Ледь не вибачався за те, що син перевершив мій рекорд. Не розумію такого. Сам дивився репортаж із Лозанни. Вболівав за Богдана, а не за свій рекорд.
Новий рекордсмен не відразу зосередився на легкій атлетиці.
— У молодості мама захоплювалася народними танцями. Тому з раннього дитинства шліфував не стрибки, а гопак. Потім батько наполіг на стрибках. Юніором був чемпіоном світу, на молодіжному рівні — чемпіоном Європи.
У Лозанні Бондаренко кожну висоту брав із першого разу. Лише на 2,41 м використав три спроби. Намагався стрибнути на 2,46 м, але невдало.
— Богданові до снаги побити світовий рекорд Сотомайора, — вважає В'ячеслав Тиртишник, головний тренер збірної зі стрибків. — Ви бачили його другу спробу? Тому світовий рекорд не виключаю.
За першість на етапі "Діамантової ліги" українцю заплатили $10 тис. Якщо переможе за сумою всіх етапів — отримає $40 тис. і перстень з діамантом на чотири карати. Поки що Богдан випереджає Баршима на 4 очки. Однак головним стартом цьогорічного сезону вважають чемпіонат світу з легкої атлетики в Москві. Фаворитом №1 фахівці називають Бондаренка.
Коментарі