Задовго до початку матчу з Росією головна фан-зона Варшави почала заповнюватися уболівальниками. Близько 20.00 за місцевим часом (21.00 за Києвом) увесь майдан поблизу Палацу Культури і Науки (ПКіН) майорів кольорами національного прапору Польщі.
Перші заворушення уболівальників почалися вже близько 20.15 на вул. Маршалковській, поруч із фан-зоною. Поліція застосовує водометні машини. Заблоковує на вхід і на вихід центральний книжковий магазин „Емпік", що знаходиться навпроти фан-зони. Покупці і продавці підбігають до прозорої стіни магазину і здивовано спостерігають за тим, що відбувається назовні.
Усі глядачі не вміщаються у фан-зону, тому багато людей стоїть поза її межами, просто на вулиці. Майже усі мають на собі біло-червону символіку або одягнуті у кольори державного прапору Польщі.
Перед початком матчу грає гімн Росії. Довкола чути неприязне гудіння багатотисячної юрби. Грає гімн Польщі. Усі піднімають догори червоно-білі шарфи й підспівують.
Розпочинається матч. Люди пильно вдивляються у телебіми, попиваючи пиво з жерстяних бляшанок. У небі над фан-зоною кружляють два гелікоптери.
М'яч потрапляє у польські ворота. Фани біло-червоних розчаровано гудуть. Потім скандують „Ніц шє нє стало!" („Нічого не сталося!") Невздовзі на вул. Маршалковській поруч з уболівальниками з'являється кілька молодиків. Вони тримають російський прапор і усі разом роздирають його на шматки. Жбурляють його на землю, топчуть, плюють на нього і намагаються його підпалити. Прапор не запалюється. Дехто з юрби на вулиці вигукує заохочення, решта – або мовчки спостерігає, або фотографує. Після кількох спроб прапор Росії спалахує й горить.
Хлопці радісно стрибають навколо вогнища, вигукуючи образливі вигуки на адресу росіян. За кілька хвилин зникають.
До вболівальників підходять двоє літніх чоловіків з фарбами-гримом. Пропонують за 5 злотих намалювати на обличчі прапор Польщі або Росії. Кажуть, що це їхня робота, якою вони займаються не тільки під час Євро.
"Я вже 12 років так їжджу ? говорить 62-річний пан Збіґнєв, – Побував уже в Німеччині, Швеції, Данії, Англії, Голандії ? скрізь по всьому світу під час різних футбольних матчів".
Дівчина замовляє майстрам намалювати прапор Польщі на щоці, а хлопець – у вигляді вусів.
Гол забиває польська команда. Хвиля неймовірної ейфорії захоплює фан-зону й прилеглі до неї території. Люди кричать, аплодують, обіймаються, піднімають догори червоно-білі шарфи, підбадьорюють футболістів йти „до бою".
Після матчу уболівальники розходяться вулицями Варшави, скандуючи гасла, що підтримують національну збірну Польщі.
Готель Le Meridien Bristol знаходиться безпосередньо біля Палацу Президента Польщі. У ньому зупинилися росіяни, які приїхали на матч. На балконі висять два прапори – польський і російський. Усю територію готелю по периметру робітники швидко обставляють металевими щитами.
На питання, від кого будується цей паркан, чоловіки відповідають жартоми: "А ні від кого. Просто любимо собі попрацювати уночі".
Ліворуч від готелю шеренгою стоїть загін поліцейських – близько 50 осіб, у касках, із захисними щитами в руках. Уболівальники, проходячи повз, фотографуються на тлі загону. Поліцейські не заперечують .
Дві дівчини спеціально хочуть потрапити в об'єктив, дізнавшись, що знімок робиться для української преси.
До готелю під'їжджає автобус з символікою Євро, який привіз росіян з матчу. В'їжджає у шпару, яку залишили працівники у металевому паркані праворуч від входу до готелю і, не зупиняючись, їде у далеке подвір'я, якого не видно з вулиці.
Польські уболівальники миттєво підбігають впритул до паркану. Гудуть у трубки, розмахують польськими прапорами, вигукують різні гасла, у тому числі ? образливі для росіян.
"Ця реакція зрозуміла, ? каже 22-річний російський журналіст, який мешкає у цьому ж готелі і представляється як Максим. – Адже це фанати, це футбольні уболівальники. Але польський мат і польські образи звучать набагато лагідніше, ніж те, що подекуди можна почути на наших стадіонах".
"Я задоволений сьогоднішнім матчем, хоча до нього неслушно було додано багато політики, ? говорить 32-річний Маріуш Чепєц. – Колись римляни навіть припиняли військові дії на час проведення Олімпійських ігор. І нам зараз треба діяти у подібний спосіб. З росіянами маємо різні переконання, але це не повинно переноситися на спортивні змагання".
Коментарі
212