Вітчизняних вболівальників чомусь дратує слово "сокер". Вважають його американізмом.
Дуже рідко використовують історично правильну назву футболу і вітчизняні журналісти. В матеріалах, де порівнюють рівень відвідуваності, телерейтинги, зарплати в американському футболі, тобто найбагатшій лізі світу НФЛ і сокері, неграмотно пишуть "європейський футбол".
Як з'явився футбол?
У нас помилково вважають, що поєднання двох англійських слів "фут" (нога) і "бол" (мяч) автоматично ілюструє основний принцип гри з такою назвою.
В світі на сьогодні існує 7 так званих кодів футбольних правил.
І всі вони пішли від середньовічних забав з м'ячем селян та іншого просто люду. Англійці так і казали: грав у м'яч on foot — тобто на своїх двох
Бо в той же час аристократи визнавали спортивні змагання виключно верхи. Звідти походить така елітна гра, як поло.
З ХІІ ст. англійці грали у футбол селом на село. Звід основних правил виглядав так: заборонено вбивство, м'яч не можна перевозити на механізованих транспортних засобах, не можна м'яч ховати в сумці або під курткою, не можна грати на території кладовищ та церков, не можна грати після десятої вечора. Щоб гол був зарахований, необхідно було помацати м'яч у воротах три рази.
Звідки узялося слово "сокер"?
Отримати різноманітні сучасні форми футбол зміг лише у ХІХ ст. Англійські вищі школи стали пропонувати свій варіант правил. В Кембриджі великий акцент робили на те, що м'яч треба копати ногами, але гра рукою допускалася в певних ситуаціях. А футбол за правилами Шеффілду привніс у гру штрафні і кутові удари, аути і поперечини.
З розвитком залізниці студенти різних університетів Британії змогли нарешті позмагатися на футбольному полі. Через різницю правил, довелося матчі ділити на два тайми. В першому грали за гостьовими, в другому за домашніми.
У 1863 році в Лондоні створили Футбольну асоціацію, метою якої було встановити єдиний звід правил для численних футбольних клубів по всій країні.
Цей варіант стали називати association football, тобто футбол за правилами Асоціації. В англійських газетах довгий термін association football стали скорочувати. І до 1880-х навіть в Оксфордському словнику з'явилося слово soccer.
Спеціалізованне британське видання про футбол називається World Soccer.
Які ще є види футболу?
Свій варіант гри ставав популярним в школі міста Регбі і його околицях. Ще до того, як був офіційно затверджений футбол за правилами асоціації.
Футбольний союз свої правила офіційно затвердив у 1871-му. Аби не ускладнювати собі життя вимовою назви регбі-футбол за правилами союзу має універсальну розмовну форму Rugger.
В Йоркшері й інших регіонах Північної Англії, в австралійському штаті Новий Південний Вельс в побуті словом футболіст називають гравців у регбі-13. Так цю гру називають у нас. Офіційно регбі-футбол за правилами ліги свої правила затвердив у 1895-му.
До речі, перші футболісти, які погодились грати у сокер отримували по золотій монеті в руку, аби не було спокуси схопити м'яч під час матчу.
Регбі-футбол поширився в Шотландію і Уругвай. А трохи пізніше свій варіант футболу, що відрізняється від сокера, англійці показали в Канаді й США.
За океаном гра пішла своїм шляхом. В ній змінили ряд правил і запровадили систему розміток на полі, яка за своїм виглядом нагадувала грати для грилю. Тому американський футбол (офіційні правила затвердили 1869-го) , канадський футбол (офіційно існує з 1861-го) - можна об'єднати терміном "грідайрон".
Але першим з сучасних кодів футболу встиг офіційно оформити правила "футі". Так в Австралії називають національну гру. В неї грають на овальному полі для крікета по 18 атлетів у кожній команді. М'яч у футі пересувають по полю як ударами ногою, так і кулаком. Нести спортивний снаряд можна лише 10 кроків, після чого м'яч слід ударити об землю, як в баскетболі, або відпасувати партнеру.
Матчі Австралійської Футбольної Ліги збирають в середньому 35,2 тис. глядачів на трибунах. По аудиторії ці змагання поступається лише НФЛ, Бундеслізі та англійській Прем'єр-лізі.
Існує також гельський футбол - національний вид спорту в Ірландії. Місцеві зверхньо ставляться до інших кодів футболу. Вважають свою гру єдино правильною, а англійців називають плагіаторами.
Доля правди в цьому є. Адже ірландський футбол зберіг майже всі елементи ігор з м'ячем на великому полі, батьківщиною яких вважають Англію. В нього грають 15 футболістів, є Н-подібні ворота, як у реґбі. М'яч круглий, а не овальний, його можна брати в руки і робити кілька кроків, ногою шкіряну кулю можна забити в ворота з сіткою, які розташовані під перекладиною і отримати за це 3 очки, якщо м'яч пролетить вище, але між верхніми стійками - 1 очко.
Як правильно застосовувати поняття "європейський футбол"?
14 червня в Росії почнеться Кубок світу з футболу. Офіційно ця гра називається футбол асоціації, або сокер. Регбі-союз, регбі-ліга, гельський футбол також мають європейське походження. Поняття європейський футбол адміністративне.
Приклади правильного його використання :
"Представники європейського футболу бельгійці зустрінуться з представниками американського футболу - збірною Мексики"
Коли мова йде про конкретний вид спорту (американський футбол) можна сказати : "Чемпіони України "Ужгородські Лісоруби", як і провідні команди європейського футболу, використовують заокеанських легіонерів".
Зазначати окремість кодів футболу слід , коли в розмові згадуються декілька видів спорту: "В американському футболі грають овальним м'ячем, а в сокері - круглим".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Футболістки у спідньому підкорюють світ - 30 відвертих фото
В Грузії національну гру, що нагадує середньовічний варіант футболу називають лело-бурті.
У слов'янський футбол, або шалигу, в давнину грали переважно взимку. На кризі дві команди намагалися заштовхати на територію суперника набитий ганчір'ям або сіном м'яч. Звідти і етимологія цього слова — щось м'яке. На жаль, в Україні гра не збереглася, як і забава з палицею-биткою - гилка, що нагадувала сучасний американський бейсбол.
Коментарі