Ексклюзиви
Пʼятниця, 09 жовтня 2009 18:03

Завдяки знімкам з космосу встановили, чому занепала цивілізація майя

Завдяки знімкам з космосу встановили, чому занепала цивілізація майя

Американські дослідники, які працювали за грантом NASA, впевнені, що ці доколумбові індіанці самі винні у знищенні своєї цивілізації, зазначає історик Роберт Гріффін.

В епоху процвітання в містах на один квадратний кілометр припадало близько 1250 індіанців, у селах - 250-125. Після занепаду міста практично вимерли, відбулася одна з найбільших демографічних катастроф минулого.

На той час, як чисельність майя почала падати, трапилася страшна засуха. Хоча історики і раніше припускали, що її причиною стали екологічні проблеми, лише дослідникам NASA вдалося відновити причинно-наслідковий зв"язок подій IX-VIII століть до н. е..

Дерево як ресурс

Майя вирубували ліси, щоб звільнити простір для вирощування кукурудзи, що була основним продуктом харчування.

Дерево активно використовувалося як паливо і при будівництві. "Для того щоб виготовити один квадратний метр вапняної штукатурки, необхідної для зведення їх величезних храмів, водосховищ і пам"ятників, потрібно було зрубати 20 дерев", - підрахував археолог Том Сівер.

Разом з колегами він використовував комп"ютерну модель, на якій відтворив процеси збезлісення в контексті цивілізації майя. "Ми змоделювали найгірший і найкращий сценарій розвитку подій: стовідсоткове Збезлісіння або його повна відсутність. Результати були шокуючими. Втрата всіх дерев призвела до збільшення температури на 3-5% і до зменшення кількості опадів, що випадають на 20-30% ", - наведені підрахунки археолога в прес-релізі на сайті NASA.

За допомогою цієї моделі історикам вдалося зрозуміти, чому посуха торкнулася лише деяких міст. "Ми вважаємо, що умови посухи були різними залежно від регіону. Можна припустити, що викликані локальним. Збезлісіння підвищення температур і зменшення опадів викликали серйозні проблеми, які змогли привести до занепаду деяких, але не всіх, міст-держав", - зазначив Гріффін.

Дерево як цінність

Як і давні слов"яни, майя практикували підсічно-вогневе землеробство. "Кожні 1-3 роки земля скінчився, і її необхідно було залишити років на 15 "полежати під паром". За цей період часу на старому ділянці обновлено рослинний покрив, а люди випалювали і вирубували собі нову ділянку ", - нагадали вчені.

Проблема підсічно-вогневого землеробства полягає в тому, що це екстенсивний метод, спрямований на розширення площ, а не на якісну обробку самої ділянки. У певний момент лісу закінчувалися, а старі ділянки не встигали відновитися і знову засаджувалися сільськогосподарськими культурами, на які зріс попит. "Ми думаємо, що майя просто оголили величезні регіони, які перетворилися на пустки через надмірне землеробство", - вважають американські дослідники.

Зменшення кількості опадів, що випадають призводило до того, що майя стало складніше виживати в сухий сезон. "Міста намагалися запасатися водою на 18 місяців. Приміром, у Тікалі існувала система резервуарів, в якій зберігалися мільйони галонів. Без достатніх дощів запасів бракувало", - нагадує Гріффін.

Сукупність екологічних проблем (посуха, ерозія ґрунтів) приводила до людських бід (голоду, епідемій), які, у свою чергу, викликали масові невдоволення, громадянські війни, міжусобиці. Археологи відкопують безліч могил IX століття до н. е.., в яких поховані убиті аристократи.

Експертам NASA вдалося простежити вимирання поселень майя на супутникових знімках. "Ми виявили сотні старих і покинутих міст, про які раніше ніхто не знав ... Космічні технології стають революційними для археології. Ми використовуємо їх, щоб навчитися зрозуміти древніх, з тим щоб уникнути їх долі сьогодні ", - робить висновок Сівер.

За матеріалом: Infox.ru

Зараз ви читаєте новину «Завдяки знімкам з космосу встановили, чому занепала цивілізація майя». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 369
Голосування Справа Медведчука - це:
  • Спроба Зеленського наростити рейтинг. Медведчука не посадять
  • Початок боротьби з олігархами
  • Піар з одночасним ударом по Порошенку
  • Перерозподіл ринку і потоків
  • Вплив американців
  • Мені байдуже
Переглянути