понеділок, 14 квітня 2025 05:50

Великий понеділок: що потрібно знати про перший день Страстного тижня

Великий понеділок: що потрібно знати про перший день Страстного тижня
Дощ цього дня - до поганого врожаю Фото: pinterest

14 квітня вшановують преподобного Мартіна, сповідника, папи Римського.

Мартін жив у I столітті, в Італії. Він був добре освічений і вступив до кліру Римської церкви. У 649 році його обрали сьомим папою Римським.

Папа Мартін вів активну боротьбу проти єретиків, за що і потрапив у немилість імператора Констанса. Мартіна вирішили прибрати і відправили до нього найманого вбивцю. Але сталося несподіване: щойно найманець наблизився до папи, як тут же осліп. Але імператор цього так не залишив і домігся, щоб Папу Римського відправили на заслання на безлюдний острів в Егейському морі.

Преподобного хотіли стратити, але потім пом'якшили покарання і відправили в Херсонес Таврійський (Крим, Україна). Там святитель Мартін захворів і незабаром помер, а його мощі перенесли в Рим.

14 квітня починається Страсний тиждень, останній тиждень Великого посту. Перший його день називається Великий понеділок. У храмах цього дня згадують старозавітного патріарха Йосипа, якого продали в рабство його ж брати, а також здійснюють Чин мироваріння - виготовляють ароматичну олію (миро) для помазання після хрещення.

Прикмети

якщо день теплий - чекай похолодання і гарний урожай влітку;

хмари тануть - настане ясна і суха погода;

дощ цього дня - до поганого врожаю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Страстний тиждень: які продукти і в які дні дозволені протягом тижня перед Великоднем

Що не можна робити

У церковне свято 14 квітня не можна лаятися, сваритися, відмовляти в допомозі, ображати тварин і особливо птахів.

Триває Великий піст, а Страсний тиждень - найсуворіший, тому тим, хто поститься, не можна порушувати правила посту. У Великий понеділок слід дотримуватися сухоїдіння.

Що сьогодні не можна робити

Не можна обманювати, лестити і давати неправдиві обіцянки - інакше можна накликати біду. Також не радять займатися важкою фізичною працею (повсякденними справами можна) і святкувати весілля та дні народження.

Що можна робити

Сьогодні звертаються з молитвами до святого Мартіна, як до заступника за нас перед Богом - просять у нього захист від голоду, розорення і допомоги позбутися поганих звичок.

У Великий понеділок традиційно починають підготовку до світлого свята Великодня: роблять прибирання в домі, миють вікна, перуть речі.

За народними прикметами на Мартіна Лисогона всіляко оберігають птахів: вважається, що якщо цього дня погодувати хоча б одного птаха, то весь наступний рік не буде проблем із грошима, а в справах чекає везіння.

Ще одна прикмета Великого понеділка - потрібно покласти срібну прикрасу у воду, а потім умитися нею, тоді можна надовго зберегти свіжість обличчя.

З 14 по 19 квітня триватиме Страстний тиждень. Це особливий період перед Великоднем. Ці дні потрібно провести у молитві, духовному очищенні та спогадах про останні дні життя Ісуса Христа. дуже бажано робити добрі справи, бути стриманим та спокійним.

Протягом Страсного тижня забороняється вживати м'ясо, молочні продукти, а також розважатися та святкувати. Це час для духовного очищення.

Зараз ви читаєте новину «Великий понеділок: що потрібно знати про перший день Страстного тижня». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути