Вчені виявили, що звичайна слизувата цвіль теж має зачатки інтелекту - вона здатна вчитися, забувати вивчене й відновлювати в пам"яті при нагадуванні. Схоже, людству доведеться кардинально переглянути свої погляди на навколишнє середовище й заново налагоджувати з ним контакти.
"Якщо організм Physarum polycephalum тричі поспіль класти до холодильника через кожні десять хвилин, то на четвертий раз він сам вже завмре чекаючи на холод, - говорить доктор Тецу Саїгуса з Університету Хоккайдо. - Звичайно, з часом цвіль забуває свій досвід. Але варто їй лише нагадати про неприємності, трохи понизивши температуру, як "пам"ять" про холод знову повернеться, і через певний часовий інтервал вона знову буде зменшуватися в розмірах, навіть якщо ми дамо їй спокій ..."
Таким нехитрим способом японці й виявили у цвілі зачатки розумної поведінки. Правда, пояснити, звідки в одноклітинному організмі взялася здатність аналізувати хід подій, наука поки що не в змозі. Втім, доктор Тецу Саїгуса запропонував свою модель, що пояснює поведінку цвілі: у гігантській клітині Physarum polycephalum, здатної розростися у величезний "млинець" обсягом у пару кубічних метрів, є безліч біохімічних "маятників" з різноманітними періодами. Одні "маятники" прискорюють рух організму, інші - сповільнюють його. А ось коли зовнішні умови змінюються, то процеси, що прискорюють рух у невідповідний момент, відключаються - на них у холоді й сухості витрачається занадто багато ресурсів. Кілька ритмічних "ударів долі" - і в організмі активними залишаються лише ті маятники, що в потрібний момент сповільнюють хід. Цей стан якийсь час зберігається, і свій хід слиз сповільнює незалежно від того, чи завдає доля удари. Приблизно за таким же принципом працює й мозок людини, повідомляють Подробности
Коментарі