Ученим вдалося пояснити еволюцію самовпевненості. Стаття вчених ще не прийнята до публікації, проте її препринт доступний на сайті arxiv.org.
Мова в роботі йде про самовпевненість не тільки як про психологічну особливість деяких людей, але і як про явище, властиве цілим системам, наприклад, фінансовим інститутам або державам. До теперішнього часу ученим важко пояснити дане явище, оскільки було неясно, які "еволюційні вигоди" воно несе.
Дійсно, самовпевненість примушує індивідуумів йти на невиправдані ризики, братися за завдання, які вони свідомо не в змозі виконати. У результаті, такі індивідууми повинні частіше терпіти невдачу, ніж ті, хто оцінює свої можливості реально. Тобто, наприклад, у фінансовій сфері самовпевнені банки повинні частіше розорятися, ніж їх скромніші "колеги". Таким чином, реальна оцінка своїх можливостей здається вигіднішою стратегією виживання.
У рамках нової роботи учених цікавило, чи дійсно ця інтуїтивно зрозуміла схема працює. Виявилось, що це не завжди так. Зокрема, коли нагорода в деякій боротьбі, визначена у тому числі і випадковими параметрами, як мінімум у два рази перевищує витрати, то самовпевненість виявляється кращою стратегією. Більш того, рівень самовпевненості виявляється пропорційний рівню невизначеності ризиків.
За словами учених, сферами, де самовпевненість є кращою стратегією, виявляються міжнародна політика, інтернет-бізнес і банківська сфера. Наприклад, міжнародна політика підходить під модель дослідників тому, що витрати на неї відносно невеликі, тоді як нагорода в боротьбі велика. Учені відзначають, що однією з причин Першої світової війни називається надмірна упевненість деяких країн у власних військових і політичних силах.
Зовсім недавно ученим вдалося виявити, що управляти виборами легше, ніж вважалося до цих пір. Виявляється завдання маніпулювання помітно спрощується, коли є єдиний параметр, що управляє вибором людей. Наприклад, коли думки кандидатів розходяться по одному істотному питанню, скажімо, про податки.
За матеріалом Лента.Ру
Коментарі