Хімічна сполука рапаміцин, виявлена на Острові Пасхи у 70-х роках і активно застосовується зараз у трансплантології, продовжила життя мишей у трьох незалежних експериментах на 9-14%, і, ймовірно, може використовуватися для збільшення тривалості життя людей.
Своє дослідження співробітники трьох різних організацій - Центру наук про здоров"я при Техаському університеті, Мічиганського університету, а також Джексонівської лабораторії в Енн-Ербор, США - опублікували у журналі Nature.
Рампаміцин є продуктом життєдіяльності бактерій. Спочатку його виділили за протигрибкові властивості, потім було виявлено, що ця сполука дозволяє істотно знизити рівень відторгнення тканин при операціях з пересадки органів. Зараз рапаміцин проходить клінічні випробування у якості протиракового препарату.
Здогадки про те, що рапаміцин може продовжити життя ссавців, були у авторів публікації вже давно, бо відомо, що ця сполука впливає на особливий білок - кіназу mTOR, що відповідає за багато процесів метаболізму клітин та їхню реакцію на зовнішні впливи. Цей білок задіяний також у механізмі збільшення тривалості життя ссавців за рахунок радикального скорочення вживання їжі - єдиного відомого у наш час, доведеного вченими способу продовження життя ссавців.
У випробуваннях було задіяно 2 тисячі лабораторних мишей. На 20-му місяці життя, що відповідає приблизно 60 літньому віку у людей, миші отримували рапаміцин з їжею.
Вчені виявили, що миші жили на 9-14% довше особин, які не одержували рапаміцин, причому цей ефект був більш виражений у жіночих особин.
"Ми не очікували такого ефекту, бо додавати рапаміцин в їжу ми змогли розпочати лише на 20 місяці життя мишей замість четвертого, як задумували. Ми керувалися тим, що для збільшення тривалості життя ссавців за допомогою дієти її треба починати в ранньому віці, однак не змогли отримати препарат вчасно", - сказав доктор Девід Харрісон, який керував роботами в Джексонівській лабораторії. Його слова наводить прес-служба Техаського університету.
Автори відкриття говорять про те, що рапаміцин можна використовувати для збільшення тривалості життя людей, але обережно - ця речовина пригнічує роботу імунної системи і може зробити організм людини більш сприйнятливими до інфекційних захворювань.
"Проте, цей експеримент показав потенційну можливість розробки ліків, що запобігають розвитку захворювань, пов"язаних зі старінням та продовженням періоду здорового життя", - сказав Ренді Стронг, який очолював роботи у Техаському університеті.
Водночас, канадські вчені встановили, що люди з невеликим надлишком ваги у середньому живуть довше.
За матеріалом РИА Новости
Коментарі