Фізіолог з Каліфорнійського технологічного інституту обчислив, яких розмірів теоретично може досягати мозок ссавців.
Робота ученого поки ніде не опублікована, але її препринт доступний на сайті arxiv.org.
Дослідник розглядав мозок як обчислювальний пристрій, при роботі якого виділяється тепло.
Зайве тепло може порушувати роботу мозку, оскільки його нейрони можуть нормально функціонувати тільки у вузькому діапазоні температур. Чим більший розмір мозку, тим більшу кількість тепла він виділяє. До цих пір ніхто не намагався оцінити, чи існує критичний розмір цього органу.
Автор нової роботи розраховував, яка кількість тепла виділяється при роботі натрій-калієвої АТФази - одного з основних ферментів клітин, локалізованих у мембрані. На підставі цих даних учений визначав максимально можливий розмір нервових волокон, які сполучають основні структури мозку.
Порівнявши отримані теоретичні параметри з експериментальними значеннями, учений зробив висновок, що мозок є термодинамічним стабільним. Іншими словами, його структура забезпечує потрібний температурний баланс, а значить сам мозок може досягати яких завгодно великих розмірів.
У даний час найбільший мозок ссавця важить п"ять кілограмів. За іншими даними, максимальне значення складає дев"ять кілограмів (стільки важить мозок кашалота). Однозначної залежності між розміром мозку і інтелектуальними здібностями його володаря немає. Вважається, що ключову роль в потужності мозку як комп"ютера грає його структура.
За матеріалом Лента.Ру
Коментарі