Перелітні птахи за своїм бажанням змінюють температуру власного тіла на кілька градусів, щоб швидко запасати жировий шар для тривалого перельоту.
Запорука успіху будь-якої тривалої подорожі - достатній запас енергії. Птахи змушені від"їдатися "про запас", що з урахуванням їх інтенсифікованого обміну речовин не так і просто. Міхал Войчеховські і Бері Піншоу з університетів Коперника і Бен-Гуріона відповідно виявили, що Чорноголова кропив"янка (Sylvia atricapilla) спеціально знижує температуру свого тіла, щоб швидше нагуляти побільше жирку.
З одного боку, додаткові кілограми - оптимальний резерв на час міграції, посухи або зими. З іншого - бонус істотно збільшує витрати на пересування.
Замість того, щоб згоряти в м"язах, жир починає запасатися
Оптимальне рішення - легкий і відносно енергоємний жир. Вуглеводи, що запасаються в печінці та м"язах у вигляді глікогену, в змозі забезпечити лише кілька годин роботи, а білок обходиться значно дорожче. Не дивно, що невеликі мігруючі птахи віддають перевагу саме жиру: його енергетична частка становить 85-95%, у той час як у протеїнів - лише 5-15%.
У горішках, що дозрівають якраз до початку міграції, досить і жирів, і протеїнів.
Але навіть цих запасів маленьким славкам часто не вистачає, і на шляху з Європи до Північної Африки і назад вони змушені робити зупинки (одну з них вони роблять в Ізраїлі). На ці перерви йде майже в два рази більше енергії і в сім разів більше часу, ніж на сам політ. Виходить, що оптимізація відпочинку, як це не дивно, заощадить значно більше ресурсів, ніж вдосконалення тактики польоту. Птахи змінюють життєвий режим, склад їжі і т.д.
Автори публікації в The Journal of Experimental Biology знайшли ще один важливий фактор: під час зупинок S. atricapilla знижують як денну, так і нічну температуру тіла на три-чотири градуси.
У пернатих скачки температури тіла - це як наслідок, так і одна з умов інтенсивного обміну речовин. Денна температура тіла птиці 42,5-43 ˚ С (для людини летальна), у них вона тримається вдень, а вночі при розслабленні м"язів і уповільнення травлення температура тіла денних птахів знижується в середньому до 37,5 ˚ С.
Під час зупинок нічна температура тіла істотно знижується, в середньому до 34,5 ˚ С, при цьому діапазон добових коливань залишається приблизно тим самим: денна норма для славок в Ізраїлі - 38,8 ˚ С.
Оптимальний час для набору маси тіла - ранок
Зниження тепловіддачі дозволяє значно прискорить набір маси тіла, адже замість того, щоб згоряти в м"язах, жир починає запасатися. За розрахунками Войчеховського і Піншоу, загальна економія досягає 30%. Втім, до такої оптимізації витрат вдаються зовсім не всі пернаті навіть у межах одного виду. Визначальною стає маса тіла.
Ссавцям, така унікальна лабільність не по зубах - наші ферменти, травні гідролази або внутрішньоклітинні кінази, працюють у більш вузькому температурному діапазоні. Але якщо ви все ж таки хочете скористатися пташиним підходом для набору ваги, то оптимальний час для цього - ранок, коли наш організм охолоджується на 0,1-0,2 градуса, зазначається в статті.
За матеріалом: Инфокс.Ру
Коментарі