середа, 05 жовтня 2022 02:20

Можуть проковтнути майже все – вчені виявили унікальну здатність пітонів

Американські вчені виявили надзвичайну здатність бірманських пітонів. Вони можуть проковтнути майже все.

Нове дослідження деталізує, як пітони розвинули унікальну особливість, що дозволяє їхнім щелепам розтягуватись достатньо широко. Про це пише ScienceAlert.

Бірманські пітони ковтають здобич, у шість разів більшу, ніж можуть з'їсти деякі змії такого ж розміру.

Щелепи змій, на відміну від ссавців, не з'єднані між собою. Це дозволяє їм ковтати велику здобич. Бірманські пітони пішли ще далі за родичів. Вони обзавелися наделастичною шкірою навколо пащі, яка розтягується до неймовірних розмірів.

Автор: sciencealert.com
  Бірманський пітон відригує дорослого білохвостого оленя в Національному парку Еверглейдс
Бірманський пітон відригує дорослого білохвостого оленя в Національному парку Еверглейдс

Незважаючи на свій ненажерливий апетит, дикі бірманські пітони насправді вразливі у своїй рідній Південно-Східній Азії, частково через втрату середовища існування, спричинену людьми.

Але у Флориді, куди їх завезли, пітони знищують місцеві види та завдають шкоди екосистемі , поїдаючи майже все, що трапляється на очі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Алігатор проковтнув артефакти, яким 4 та 6 тисяч років

Вчений-еколог з охорони природи Південно-Західної Флориди Ієн Бартошек разом із трьома іншими дослідниками уважніше розглянули біологію цієї масивної змії. Зокрема її здатність поїдати практично будь-яку істоту, з якою вона стикається.

Оскільки змії, як правило, ковтають свою здобич цілою, не розжовуючи її попередньо, їхній зір є ключовим фактором у визначенні того, що вони можуть їсти.

На відміну від нижніх щелеп людини та інших ссавців, кістки нижньої щелепи змій не зрощені, а лише нещільно з'єднані еластичною зв'язкою, що дозволяє їхнім ротам відкриватися ширше.

Автор: sciencealert.com
  КТ щелеп бірманського пітона
КТ щелеп бірманського пітона

"Хоча щелепи, що розширюються, можуть бути стандартними для змій, супер-еластична шкіра нижніх щелеп бірманських пітонів досягає нового рівня еластичності. Еластична шкіра між лівою та правою нижньою щелепою кардинально відрізняється у пітонів. У середньому трохи більше 40% їхньої загальної площі щілини – це еластична шкіра", – пояснює співавтор дослідження та еволюційний біолог Університету Цинциннаті Брюс Джейн.

Дослідники змогли оцінити найбільших тварин, яких змії можуть їсти, а також відносну користь від поїдання різних видів здобичі, починаючи від щурів і кроликів до алігаторів і білохвостих оленів.

Дані свідчать про те, що менші змії отримують більше переваг від збільшеного розміру отвору, який дозволяє їм їсти відносно більшу здобич. Це означає, що дитинчата пітонів випереджають інших змій їх розміру, оскільки вони можуть використовувати ширший діапазон здобичі. Більший розмір тіла не тільки забезпечує ширше меню для змій, але й допомагають їм не потрапити в меню інших хижаків.

"Коли ці пітони досягають прийнятного розміру, їх можуть з'їсти лише алігатори. Але й алігаторів їдять пітони", – каже Джейн .

Дослідження показують, що бірманські пітони, вбивають свою здобич не шляхом задушення, а перекриттям кровотоку безпорадних тварин.

Нове дослідження спрямоване більше на розуміння біологічної цікавості, ніж на з'ясування того, як контролювати інвазивний вид. Воно може принаймні допомогти вченим передбачити каскадний вплив бірманських пітонів на водно-болотні екосистеми.

"Це не допоможе контролювати їх. Але це може допомогти нам зрозуміти вплив інвазивних видів. Якщо ви знаєте, наскільки великими стають змії та скільки часу їм потрібно, щоб досягти такого розміру, ви можете встановити приблизну верхню межу ресурсів, які змія може експлуатувати," – каже Джейн.

Дикий бірманський пітон з'їв ціле теля і помер жахливою смертю, коли живіт лопнув. Змія завдовжки 4,6 м померла на трав'янистому пасовищі, де 21 серпня напала на 2-річне теля на півночі Таїланду.

В Австралії величезний пітон завдовжки 3 м висунувся з проходу зі спеціями в супермаркеті та опинився в кількох сантиметрах від покупця.

У Шостці Сумської області на вулиці знайшли мертвого триметрового пітона.

Зараз ви читаєте новину «Можуть проковтнути майже все – вчені виявили унікальну здатність пітонів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути